Замість ЗНО у 2023 році МОН пропонує удосконалений НМТ

У Міносвіти заявили, що ЗНО-2023 провести неможливо, й оголосили про альтернативний варіант - національний мультипредметний тест.

У Міністерстві освіти і науки України розглядали два варіанти вступної кампанії: за результатами традиційного зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) або оновленого варіанта національного мультипредметного тесту (НМТ).

НМТ 2023 foto1

"З міркувань безпеки та через складності логістики проведення зовнішнього незалежного оцінювання у традиційному форматі не є можливим. Тому Міністерство освіти і науки України як альтернативу розглядає проведення у 2023 році удосконаленого національного мультипредметного тесту (НМТ)", - повідомив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Нині Міністерство ініціювало підготовку спеціального законопроєкту, який дозволить проводити НМТ у 2023 році. Деталі будуть оприлюднені у відповідному Порядку прийому, який затвердить МОН після прийняття відповідного закону Верховною Радою України.
Міністр назвав попередні характеристики структури НМТ.

Національний мультипредметний тест є різновидом зовнішнього незалежного оцінювання, який проводиться в тимчасових екзаменаційних центрах у комп'ютерному форматі та охоплює питання з декількох предметів.

НМТ став головною новацією та однією з передумов успішної вступної кампанії 2022 року в умовах воєнного стану.

Планується, що у 2023 році НМТ міститиме обов'язковий та додатковий блоки.

Обов'язковий блок НМТ

Обов'язковий блок НМТ буде складатися з чотирьох предметів: української мови, математики, історії України, однієї з іноземних мов (на вибір вступників будуть запропоновані англійська, французька, німецька та іспанська мова).

Спочатку учасники будуть упродовж 90 хвилин виконувати завдання з української мови та математики, а після короткої перерви ще 90 хвилин працюватимуть над завданнями з історії України та іноземної мови.

Додатковий блок НМТ

В окремий день вступники зможуть скласти додатковий блок НМТ з фізики, хімії чи біології, результатом якого можна буде замінити оцінку з історії України або іноземної мови.

Тестування з додаткових предметів триватиме 75 хвилин.

За словами Міністра, вдосконалена версія НМТ враховуватиме побажання випускників, яких під час навчання диференціювали за рівнем вивчення різних предметів (хімія, біологія, іноземні мови тощо).
Тестові завдання НМТ укладуть згідно з програмами ЗНО з відповідних предметів.

У які терміни відбудеться НМТ

Тестування відбуватиметься у червні - липні 2023 року в межах основної та додаткової сесій. У додатковій сесії зможуть узяти участь вступники, які з поважних причин не склали тестування під час основної сесії. Таблиці переведення тестових балів у шкалу 100-200 будуть оприлюднені заздалегідь.
НМТ може бути проведено в Україні та в окремих іноземних країнах. Рішення про проведення НМТ за кордоном та можливий перелік країн прийматиметься навесні з урахуванням воєнно-політичної ситуації.

Реєстрація для участі в НМТ заплановано провести у квітні.

"Звичайно, що для вступу можуть бути використані як результати національного мультипредметного тесту 2023 року, так і результати НМТ 2022 року або зовнішнього незалежного оцінювання 2020-2021 років", - роз'яснив Міністр.

Вступники на спеціальності, для яких передбачено творчий конкурс, будуть вступати за результатами НМТ та творчого конкурсу.

Коефіцієнти до оцінок з різних предметів, які використовуватимуть під час формування конкурсного бала, будуть затверджені в Порядку прийому. У 2023 році не передбачається використання середнього бала документа про раніше здобуту освіту та сільського коефіцієнту. Галузеві та регіональні коефіцієнти передбачається зберегти, але значення регіональних коефіцієнтів передбачається оголосити навесні.

Без НМТ можна буде вступити на контракт на спеціальності, яким надається особлива підтримка (53 спеціальності та 11 спеціалізацій). Така можливість передбачена і для вступників на основі здобутого освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра або освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, або освітнього ступеня молодшого бакалавра.

МОН надасть більше інформації після внесення законопроєкту до парламенту та оприлюднить проєкт Порядку прийому на навчання до закладів вищої освіти в 2023 році для громадського обговорення.

Приймання на навчання за державним замовленням до вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти буде проведено за власними Правилами прийому без додержання більшості вимог загального Порядку прийому, як і в 2022 році.

До переваг комп'ютерного тестування належать: значне скорочення бюджетних витрат на друк тестових зошитів, логістика, можливість проведення тестування за кордоном, організація перевірки відповідей і, найголовніше, безпека вступників.

Вбачається, що перехід до НМТ не вимагатиме кардинально нових підходів до розроблення тестових завдань і загалом не ускладнить технологію підготовки до проведення тестування. Значну частину програмного забезпечення й обладнання для комп'ютерного тестування придбали за кошти донорів у 2022 році.

Міністр наголосив, що змінити формат проведення вступних випробувань можливо лише після ухвалення відповідного Закону, що є компетенцією Верховної Ради України.

Джерело: https://mon.gov.ua

Довідково. У 2022 році через повномасштабну війну в Україні абітурієнти писали національний мультимедійний тест з трьох предметів замість ЗНО. Випускники шкіл вступали у ЗВО за його результатами. Здавали у 58 містах 32 країн світу. Загалом його складали майже 215 тисяч абітурієнтів. З них понад 23 тисячі осіб – за кордоном. На бакалаврат, на бюджет, в українські виші цьогоріч вступило понад 63 тисячі осіб. На платну форму навчання – майже 78 тисяч абітурієнтів.

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

  • Березень 2024

    Абітурієнту 2024 – Спеціальність 231 «Соціальна робота» – де вчитися в 2024 році (коледжі, університети України). Спеціальність 033 «Філософія» - умови вступу, довідник ЗВО України. Бакалавр – яка це освіта і чи потрібно навчатися далі? Вступ на бакалаврат – 2024: календар проведення НМТ. Навчання під звуки війни – історія ПТУ №14 м. Нова Каховка. НТУУ «КПІ імені Ігоря Сікорського» запрошує на навчання. Кращі університети світу для вивчення авіації – огляд, умови вступу і навчання. ВНЗ Греції: куди йти вчитися. Університети Республіки Кіпр запрошують на навчання українців. Як виїхати за кордон за візою цифрового кочівника? Як в Міжнародному космічному університеті готують майбутніх космонавтів. Читайте про все це в журналі «Сучасна освіта» №3 (березень, 2024 рік) Читати далі
  • 1

Підписуйтесь!

Якщо вам подобається те, що ви читаєте в Інтернеті, чому б не скористатися нашою підпискою. Ви будете отримувати на електронну пошту номер журналу одразу після його виходу в світ. Ми підготували для вас корисний сервіс «Безкоштовну он-лайн передплату» на свіжий випуск журналу «Сучасна Освіта». Щоб підписатись, заповніть форму.

Журнал «Сучасна Освіта» постійно зростає, прагнучи надавати високоякісний контент, який вітається різноманітною спільнотою студентів. Розповідаючи про кращі навчальні заклади, а також останні академічні тенденції, ми допомагаємо нашим читачам бути в курсі того, що відбувається у сфері освіти. Читайте, аналізуйте, вирішуйте - ми допоможемо!

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти