День відкритих дверей: які питання поставити вишу?

Зараз у вишах активно проходять дні відкритих дверей, організовуються zoom-конференції факультетів. Для абітурієнтів та їхніх батьків це чудовий шанс дізнатися про правила прийому та познайомитися з навчальним закладом. Але переважна більшість відвідувачів приходять на такі заходи непідготовленими. Про важливі речі вони не запитують, хоча могли б, і в результаті втрачають свій шанс дізнатися справді корисну інформацію.

Ми склали список питань, які потрібно і не потрібно ставити на дні відкритих дверей, щоб під час вступу потім не було запізно.

День відкритих дверей в університеті foto1Про що говорять на дні відкритих дверей

Дні відкритих дверей відбуваються 3-4 рази на рік. Основна частина заходу - презентації факультетів. Зазвичай вони виступають один за одним приблизно по 1-2 годині. На цих презентаціях декани факультетів розповідають про важливі моменти під час вступу та навчання за спеціальностями.

Про факультет. Будь-яке уявлення починається з короткої інформації про факультет: чого навчає, скільки там викладачів і який відсоток із них - професори.

Про спеціальність. Майже всі факультети мають набір спеціальностей, вони ж - напрями навчання. У кожного з напрямків свої вимоги та список предметів ЗНО: це очевидні речі, але вони заслуговують на особливу увагу. Перелік предметів подають за півроку до ЗНО, якщо з недогляду подати невірний список, то на обрану спеціальність можна і не потрапити.

Про працевлаштування. На днях відкритих дверей розповідають, у яких областях ви будете потрібні після закінчення вузу. Закликаємо вас уважно слухати розповіді випускників - це реальний досвід, який найкраще показує рівень навчального закладу та актуальність спеціальності на ринку праці.

Про вступну кампанію. Деканати факультетів знайомлять абітурієнтів з датами вступної кампанії та документами, які потрібно подавати під час вступу.

День відкритих дверей vs інтернет

Актуальність. В інтернеті далеко не завжди є вся актуальна інформація про всі напрямки. Якість сайту конкретного факультету передбачити неможливо, є десятки неінформативних порталів. Що примітно, якість не залежить від престижності вузу. У вибраного вами факультету може бути напівзанедбаний сайт, але при цьому сильні викладачі та високий рівень працевлаштування серед випускників.

Такі проблеми пов'язані з нестачею часу. До дня відкритих дверей деканату підготуватися простіше, ніж розробляти та заповнювати сайт. Тому саме на ДВД ви отримаєте найсвіжішу інформацію, в джерелах якої не буде жодного сумніву.

Економія часу. Як правило, захід проводить декан або заступник декана з навчальної частини. Ці люди найкраще знають тонкощі прийому та навчання на факультеті. Тому варто ставити питання декану за першої нагоди. Ви не тільки отримаєте потрібну інформацію, але й дізнаєтесь, яка людина відповідатиме за ваше навчання.

Живе спілкування. В університеті ви зустрінете студентів-волонтерів, які допомагають на дні відкритих дверей. Саме вони найкраще знають, як почуваються учні, як виглядає та працює вуз "зсередини". Знайомство з ними допоможе зрозуміти, чим живе факультет і чи підходить вам таке "життя".

Що потрібно зробити на ДВД

Побачити вуз та факультет зсередини

Сайт вузу та групи у соцмережах відображають лише частину реальної картини. Особисте відвідування допоможе визначитися, наскільки вам подобається сама будівля факультету. Наче дрібниця, але в цих стінах вам доведеться провести кілька років життя - важливо розуміти умови навчання.
Також попросіть деканат факультету розповісти про лабораторії та наукове оснащення. Для технічних факультетів важливим є сучасне обладнання та софт - щоб надалі студентам було простіше працювати і не довелося переучуватися.

Перевірити інформацію

Факультети хочуть залучити на бюджет абітурієнтів з високими балами та набрати якнайбільше контрактників. Тому деканат на ДВД рекламуватиме свій факультет, акцентуючи увагу на плюсах та уникаючи складних моментів. Перевіряйте всю отриману інформацію та не соромтеся ставити уточнюючі питання.

Загальні слова. Звертайте увагу на формулювання. Загальні фрази на кшталт "Ми маємо багато партнерів і роботодавців", замість конкретних "Ми співпрацюємо з Енергоатомом, наші випускники працюють на АЕС по всій країні" - сигнал приділити темі партнерів більше часу.

За загальними, нечіткими визначеннями нерідко криються проблеми факультетів. Наприклад, відсутність серйозних партнерів та плану працевлаштування. Обов'язково ставте запитання після презентації та перевіряйте факт партнерства. Підказка - великі домовленості зазвичай висвітлюють у ЗМІ.

Обіцянки. Реальна ситуація під час вступної кампанії буде зрозуміла лише під час вступної кампанії. Навіть якщо представники факультету обіцяють брати абітурієнтів із низькими балами, це не означає, що так воно й буде.
Ще одна обіцянка - ви точно знайдете роботу після навчання. Однак, ваше працевлаштування залежить від багатьох факторів, насамперед від ваших здібностей та бажання. Навіть якщо факультет має серйозних партнерів, вони не зможуть забрати всіх студентів. Ваше майбутнє лише у ваших руках.

Поставити запитання

Дні відкритих дверей зручні тим, що можна швидко отримати відповіді на важливі питання. Не втрачайте цього шансу.

Які питання НЕ потрібно ставити на дні відкритих дверей

Багато абітурієнтів запитують представників вишу про базові речі, хоча насправді відповіді і так є на сторінці навчального закладу. Найкраще з'ясуйте все заздалегідь, а можливість спілкування з навчальним закладом використовуйте для важливих питань.

Перед днем відкритих дверей пошукайте на офіційному сайті вузу або на його сторінці в базі ЄДЕБО:

 • прохідний бал, конкурс та кількість місць на вашу спеціальність,
 • наявність додаткових вступних іспитів (ДВІ),
 • розмір стипендії,
 • вартість платного навчання;
 • наявність гуртожитку,
 • наявність відстрочки від армії.

Запишіть все це в блокнот або нотатку в телефоні та візьміть із собою на захід. Виникли запитання (наприклад - про те, чи вистачить усім місця у гуртожитку)? Чудово! Саме їх і варто ставити представникам вишу.

Корисно заздалегідь з'ясувати у студентів, які вже навчаються у ВНЗ, як насправді виглядає гуртожиток. Ви можете знайти цих людей у соцмережах чи групах вузу та попросити надіслати вам фотографії. Важливо пам'ятати, що в одному ВНЗ гуртожитки можуть бути різні - блочні, квартирні, коридорні та готельні, зі свіжим ремонтом і без, хороші та погані. З'ясуйте, як потрапити у потрібні.

Після всіх цих розшуків вам, напевно, буде про що запитати представників вишу. Не соромтеся ставити незручні питання, але будьте ввічливі. Кожну отриману відповідь конспектуйте в записник або записуйте на диктофон. Якщо зробите запис, розшифруйте його потім, інакше буде ризик, що інформація загубиться.

Які питання потрібно ставити на дні відкритих дверей

Є питання, відповіді на які складно чи неможливо знайти на сайті навчального закладу. Ми зібрали їх в окремий список, щоб вам було зручніше:

 • Які програми навчання виш пропонує в рамках вашої спеціальності?
 • За що ВНЗ нараховує абітурієнтам додаткові бали (лист-ессе, медаль, підготовчі курси та ін.)?
 • Чи є пільги для учасників олімпіад та інших змагань та які?
 • Чи має вуз чинну акредитацію за вашим напрямом?
 • Чи можна перевестись на інший напрямок, якщо не сподобається навчатися, і як це зробити?
 • Як організовано оплату навчання за контрактом: за який період її вносять, чи є знижки?
 • За яким принципом розподіляються місця у гуртожитку та за який період потрібно платити?
 • Чи передбачено практику, яку і коли?
 • Чи допоможе вуз із працевлаштуванням після навчання?

Крім того, вам може бути цікаво дізнатися про закордонні стажування, програми подвійного диплома, студентський обмін.

Магістратура. Обов'язково уточнюйте кількість місць у магістратурі. Якщо їх у 3-4 рази менше, ніж на бакалавраті, продовжити навчання буде складно.

Компанії-партнери. Якщо деканат не назвав компанії, з якими співпрацює факультет, уточніть, з ким конкретно вони працюють. У цих компаніях переважно працюють випускники.

Військова кафедра. Не у всіх вишах є військові кафедри. З набором туди є багато тонкощів: наприклад, не можна стати офіцером запасу, не вступивши до магістратури. Також на кафедрі може виявитися мало місць, отже, буде великий конкурс.

Платне навчання. Якщо ви готові платити за навчання, уточніть ціну та варіанти оплати. Деякі виші дозволяють платити за семестр або можуть давати знижки деяким категоріям громадян.

Рівень англійської. Запитайте, скільки уваги приділяється іноземній мові у вузі. Якщо вчать слабо, варто пошукати додаткові курси чи репетитора.

Додаткові курси. Компанії-партнери факультету відкривають додаткові курси у виші, де викладають вузькі предмети. На таких курсах навчають фахівці-практики, вони пояснюють, як застосовувати знання у реальних проектах. Добре, якщо у вузі такі курси є і йдуть паралельно до основного навчання.

Суспільне життя. Якщо вам важливе позанавчальне життя вишу, дізнайтеся, чи зможете ви реалізувати на факультеті свій спортивний, творчий чи організаторський потенціал. З'ясувати подробиці студентського життя найлегше у студентів-волонтерів, які допомагають на ДВД.

День відкритих дверей в університеті foto2

 

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

 • Лютий 2023

  Абітурієнту 2023 – Вступні випробування у 2023 році. Хто такий фахівець з кібербезпеки та як ним стати? Як скласти іспит IELTS в Україні в 2023 році. Програма подвійного диплому у Німеччині. Провідні університети Чехії, Словаччини, Німеччини запрошують українців на навчання в 2023 році. Читайте про все це в журналі «Сучасна освіта» №2 (лютий, 2023 рік) Читати далі
 • 1

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти