Як правильно обрати професію: напрями, спеціальності, спеціалізації

Зробити усвідомлений вибір майбутньої професії під час вступу до університету допомагає роз'яснення всіх тонкощів приймальної кампанії та ієрархії освітньої системи. Не менш важливу роль відіграє термінологія, з якою більшість абітурієнтів мають реальні проблеми. Багато підлітків не знають різницю між спеціальністю та спеціалізацією. У результаті їм складно зорієнтуватися у різноманітті варіантів для вступу.

Вибір спеціальності foto1Якщо на початку зробити некоректний вибір, подавши документи на ту програму підготовки, на якій хотілося навчатися, але помилившись із напрямком, то можна потрапити в скрутну ситуацію. З одного боку, людина здобуває вищу освіту. З іншого боку, час і сили витрачені дарма, тому що студент не хоче в майбутньому працювати за цією спеціалізацією. Найприкріше, коли студенту ще доводиться оплачувати всі роки навчання у ВНЗ.

Важливо розуміти, що напрям підготовки передбачає набір спеціальностей вищої освіти, а профіль навчання - це ряд суміжних спеціалізацій. Таким чином, абітурієнтам потрібно послідовно аналізувати та вибирати Університет -> факультет -> напрям -> спеціальність -> спеціалізацію.

Що таке спеціальність?

На сьогоднішній день усі освітні стандарти вітчизняних ЗВО регламентовані у нормативно-правових актах Міністерства освіти та науки України. В них прописані всі аспекти реалізації основних програм вищої освіти. Для кожного рівня освіти є свої стандарти. В даний час виділяють 4 загальноприйнятих рівнів вищої освіти:

  • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти - молодший бакалавр;
  • перший (бакалаврський) - бакалавр;
  • другий (магістерський) - магістр;
  • третій (освітньо-науковий) - доктор філософії;

Вищезазначені рівні освіти покликані забезпечити потребу економіки країни у підготовці кваліфікованих фахівців та збереження знань і професійного досвіду на місцевому ринку праці.

Наприклад, можна розглянути стандарти освіти на бакалавраті. Сьогодні вони передбачають 235 спеціальностей. Нехай в одному умовному університеті на бакалавраті студенти можуть навчатися за 5 напрямами підготовки. Кожний з них складається з 6 спеціальностей.

Зрештою абітурієнту для вступу буде на вибір 30 програм навчання. При цьому 20 із них можуть бути присвячені прикладним наукам. Якщо абітурієнт хоче бути у майбутньому зайнятим у практичній сфері, наприклад, інженерії, йому доведеться ретельно проаналізувати всі плюси і мінуси кожної з 20 програм навчання.

Що таке спеціалізація?

Спеціалізація в освітній системі - це поглиблене вивчення відносно вузького поля діяльності, у межах спеціальності, що забезпечує необхідний рівень кваліфікації фахівця.

Для кожної спеціалізації є один або більше відповідних профілів навчання. У свою чергу, кожен з них має свої унікальні дисципліни та стандарти підготовки. Вибираючи одну спеціальність абітурієнтам відкривається цілий спектр різних профілів. Наприклад, у спеціальності "Будівництво" існують такі програми навчання:

Гідротехнічне будівництво;
Промислове та цивільне будівництво;
Мости та транспортні тунелі;
Водопостачання та водовідведення;
Міське господарство та будівництво;
Автомобільні дороги та аеродроми;
Вентиляція та теплогазопостачання, та багато інших.

Кожен будівельний профіль додатково може бути пов'язаний з іншим напрямком:
прикладною інформатикою;
біологією;
інженерія;
екологією тощо.

Таким чином, зробити правильний вибір щодо спеціалізації можна лише на основі аналізу профільних дисциплін.

Зверніть увагу!!!
Назва дисциплін спеціалізації та їхня кількість визначається вишами САМОСТІЙНО, тому обов'язково уточнюйте, яку спеціалізацію Вам можуть запропонувати.

Під час подачі заяв на вступ кількість заяв визначається за спеціальностями, а спеціалізацію вступник може вказати вже під час подачі оригіналів документів, якщо його буде рекомендовано до зарахування.

Як вибрати програму навчання?

Як вступнику швидше зорієнтуватися у різноманітності спеціальностей, спеціалізацій та програм навчання в університеті? Розібратися в цих нюансах допоможе простий приклад:

Нехай абітурієнт збирається у майбутньому пов'язати своє життя із дизайнерською діяльністю. Шукати відповідний профіль освіти рекомендується у відповідних напрямках підготовки. У конкретному університеті для вступу пропонують 4 спеціальності, пов'язані з дизайном:

Дизайн.
Дизайн архітектурного середовища.
Прикладна інформатика.
Хімічні технології.

По кожному з напрямків існує один або кілька профілів підготовки (спеціалізацій), пов'язаних із дизайнерською діяльністю. У загальній спеціальності "Дизайн" є наступні програми навчання:

Дизайн та фотографія;
Графічний дизайн;
Дизайн аксесуарів;
Інформаційний дизайн;
Дизайн костюма;
Комунікаційний дизайн;
Арт-дизайн та ін.

У спеціальності "Дизайн архітектурного середовища" для вступу відкрито такі спеціалізації, як:

Дизайн промислових споруд;
Архітектурно-дизайнерське проектування;
Дизайн соціально-культурних об'єктів;
Інтер'єр цивільних будівель та ін.

За напрямком "Прикладна інформатика" абітурієнти можуть вступити на наступні дизайнерські програми навчання:

Комп'ютерний дизайн космічної техніки;
Прикладна інформатика у дизайні;
Комп'ютерний дизайн авіації.

Що стосується спеціальності "Хімічні технології", то тут є лише одна суміжна з дизайном програма підготовки кадрів - Дизайн полімерних матеріалів.

Як виключити помилки?

Важливо відзначити, що профілі можуть називатися однаково, але мати абсолютно різні професійні дисципліни, та й підхід до навчання кардинально відрізнятиметься. У результаті випускники різних програм будуть зайняті у різних сферах діяльності, і їх кар'єра розвиватиметься у різних напрямках.

Якщо абітурієнт мріє у майбутньому працювати у сфері веб-дизайну, тобто проектувати інтерфейси програмних продуктів та інформаційних систем, то йому необхідно вибрати профіль зі спеціальності "Інформаційні системи та технології". Основними предметами тут будуть програмування, архітектура інформаційних систем, веб-верстка тощо.

Якщо вибрати для вступу спеціальність "Дизайн", то за її профілями підготовка веб-дизайнерів буде набагато слабшою. Здебільшого студентів знайомитимуть із загальними поняттями та базовою структурою програмування. Більш поглиблено розібратися в області просто не дозволить обмежена кількість виділених на предмети годин.

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

  • Лютий 2023

    Абітурієнту 2023 – Вступні випробування у 2023 році. Хто такий фахівець з кібербезпеки та як ним стати? Як скласти іспит IELTS в Україні в 2023 році. Програма подвійного диплому у Німеччині. Провідні університети Чехії, Словаччини, Німеччини запрошують українців на навчання в 2023 році. Читайте про все це в журналі «Сучасна освіта» №2 (лютий, 2023 рік) Читати далі
  • 1

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти