Кібербезпека, Data Science, геймінг або UX-дизайн: яку IT-спеціальність вибрати

Українську IT-сферу називають найперспективнішим сектором розвитку вітчизняної економіки. Наша країна традиційно вважається одним із європейських лідерів агро та важкої промисловості. Ще 15-20 років тому українська економіка міцно спиралася на експорт сталі і зерна та всерйоз ризикувала залишитися сировинною надовго.

IT-спеціальність foto1Ситуація кардинально змінилася, коли у гру увірвалися технології. Підйом IT-індустрії останніми роками наближає Україну до розвинених країн.

Зараз в українській ІТ-індустрії працює понад 213 000 спеціалістів, при цьому постійно фіксується зростання попиту на IT-фахівців. Галузі постійно потрібні нові кадри. Але що вибрати, адже напрямків дуже багато - кібербезпека, Data Science, геймінг, UX-дизайн.

Переваги IT

Більшість спеціальностей, що належать до IT, називають "цифровими". У них чимало переваг у порівнянні зі звичайними професіями:

 • Відносно невелике коливання ринку праці в кризу. Пандемія значно менше вплинула на IT-сектор, ніж інші галузі.
 • Високі заробітні плати. Звичайно, не можна стверджувати, що всі IT-фахівці заробляють великі гроші, але зазвичай зарплати представників цифрових спеціальностей вищі, ніж у середньому у своєму регіоні.
 • Роботодавці пропонують не лише зарплату, а й можливість постійного кар'єрного зростання за умови освоєння нових інструментів та мов програмування. Наприклад, у спеціаліста з фронтенду у багатьох випадках є можливість стати фулстек-розробником та отримувати цікаві комплексні завдання та вищу зарплату.
 • Представникам цифрових спеціальностей легше перейти на віддалений режим роботи. Це розширює їх кар'єрні горизонти: за наявності хорошої англійської можна працювати на закордонний ринок.

Незважаючи на всі ці переваги, пропозиція ринку праці не відповідає попиту з боку роботодавців. Дуже не вистачає кваліфікованих розробників, дизайнерів, спеціалістів з інформаційної безпеки. Наразі представники цифрових спеціальностей потрібні не лише IT-компаніям, а й іншим організаціям, оскільки бізнес зазнає цифрової трансформації.

Як вибрати IT-спеціальність для себе

Необхідно визначитися, чи ви готові працювати в IT. Адже у цій сфері високі не лише зарплати та соціальний пакет, а й вимоги до кадрів. Щоб стати справді затребуваним фахівцем, необхідно постійно вчитися. Потрібна самодисципліна, час і, звісно, бажання.

Якщо готовність є, можна переходити до наступного пункту - вибору спеціальності.

Для цього потрібно:

Визначити власні переваги та інтереси, адже саме вони відіграватимуть найважливішу роль у досягненні успіху. Рівень мотивації має бути високим - лише в цьому випадку вдасться реалізувати свій план. Які технології вам найбільше до вподоби - розробка дизайну, написання додатків чи кібербезпека? Почитайте статті на ці теми, розберіться, чим займаються представники цих спеціальностей.

Проаналізувати власні можливості. Це дуже важливий крок, оскільки далеко не завжди ми можемо ефективно працювати у сфері, яка нам подобається. Наприклад, якщо математика далека від вас, Data-Science буде даватися непросто. Або якщо не лежить душа до малювання, креслення, то і з дизайном може бути не все гаразд (звичайно, далеко не завжди).

Будь-який гуманітарій може стати програмістом, питання лише у кількості витрачених зусиль та часу. Якщо це варте того - чому б і ні?

Оцінити ринок праці. Важливу роль у виборі IT-спеціальності грає ринок праці. Не всі галузі IT однаково добре оплачуються, не на всіх фахівців попит однаково високий. Вивчивши нюанси, динаміку та мінливість ринку праці, можна ухвалити раціональне рішення.

Кібербезпека, Data Science, геймінг та UX-дизайн

На ринку зараз величезна різноманітність цифрових спеціальностей. Є багато затребуваних професій, але особливий попит на фахівців з кібербезпеки, дата-сцієнтистів, розробників ігор та дизайнерів.

Кібербезпека

Чому ця спеціальність затребувана
Зараз практично кожна компанія має сервери, програми, мережеві пристрої, від яких залежить ефективність роботи і прибутковість бізнесу. Якщо якийсь із цих елементів буде пошкоджено через втручання зловмисників, компанія втратить гроші і, можливо, зазнає репутаційних втрат.
Приклад великих зломів - викрадення даних 148 млн. клієнтів у кредитного бюро Equifax у 2017 році або крадіжка персональних даних (включаючи паспортну та кредитну інформацію) 500 млн. клієнтів мережі готелів Marriot.

Що робить фахівець із кібербезпеки
Займається запобіганням атак зловмисників на ресурси компанії. Це основне завдання, яке реалізується через аналіз зовнішніх та внутрішніх ризиків та загроз. Фахівці з інформаційної безпеки знають, як працюють спеціалізовані інструменти захисту та вміють ними користуватися.

Експерт з кібербезпеки може входити до команди розробників програмного забезпечення та пристроїв, займаючись питаннями захисту користувачів. Хороший фахівець повинен знати не лише технічну частину, а й розбиратися в юридичних засадах захисту інформації та розуміти, на що звернути особливу увагу.

Ще один варіант застосування знань та умінь кібербезпеки - пентестинг. Це тестування програмного забезпечення на стійкість до злому. Професія потрібна для того, щоб виявляти можливі проблеми продукту ще до релізу або старту продажів.

Data Science

Чому ця спеціальність затребувана
Дата-сцієнтисти працюють із великими даними (Big Data). Ці дані збирають як комерційні компанії, так і державні та наукові організації. Аналізуючи Big Data, можна отримати відповіді на важливі для бізнесу, науки чи управління державою відповіді. Наприклад:

 • Скільки потрібно противірусних препаратів мешканцям Києва у березні 2022 року?
 • Що можна покращити у логістиці, щоб доставляти свіжу рибу до магазинів Харкова швидше та у більшому обсязі?
 • Які товари мають попит восени, а які - навесні?

Що робить дата-сцієнтист
Незалежно від того, де саме працює такий спеціаліст - бізнес, державна або наукова організація, він обробляє масиви даних, знаходить кореляції, зв'язки, закономірності за допомогою алгоритмів машинного навчання і будує моделі. Їх можна використовувати для вирішення завдань, про які йшлося вище.

Так, у банківських організаціях спеціалізовані моделі дозволяють визначити, кому видати кредит, а кому відмовити, у страхових компаніях бізнес-моделі дозволяють оцінити ймовірність настання страхового випадку.

Це дуже непроста робота, яка потребує відмінного знання вищої математики, програмування та суміжних галузей. Поріг входу до спеціальності досить високий.

Розробка ігор

Чому ця спеціальність затребувана
Ринок ігор дуже активно розвивається. Багато в чому завдяки розвитку технологій і здешевленню онлайн-зв'язку, комп'ютерів, планшетів і смартфонів. За останні кілька років ринок ігор зростає більш ніж на 12% на рік. Згідно з прогнозами, до 2025 року обсяг ринку ігор може збільшитись до $300 млрд.

Що робить фахівець із геймдеву
На це питання відразу кілька відповідей, оскільки галузь розробки ігор дуже широка. Зазвичай до команди, яка займається розробкою, входять геймдизайнер, художник, програміст, тестер, дизайнер карт. Але спеціальностей тут ще більше.

Художники, що логічно малюють, створюючи образи персонажів та ігрового світу. Програмісти займаються реалізацією механіки ігор, дизайнери карт проробляють рівні гри, геймдизайнер займається продумуванням і реалізацією загальної концепції гри.
Незалежно від спеціалізації, переважна більшість представників геймдева дуже захоплені своєю справою - без цього розробити хорошу, захоплюючу гру просто не вийде.

UX-дизайн

Чому ця спеціальність затребувана
Розробка дизайну користувача - вкрай важливий напрямок як у створенні сайтів, веб-сервісів, так і у створенні ігор та програм для будь-яких платформ.

Якщо сайт або програма незрозумілі для користувача, то, швидше за все, вони ніколи не стануть затребуваними та популярними. Винятки, звичайно, є, але вони дуже рідкісні. Як правило, інтерфейс користувача повинен бути простим і зрозумілим зовні, але забезпечувати доступ до будь-яких функцій сервісу або програми.

Саме тому UX-дизайн - вкрай популярна професія і залишиться такою в найближчому майбутньому.

Що робить UX-дизайнер
Напрямків усередині цієї професії багато. Але найчастіше дизайнер інтерфейсів користувачів займається створенням дизайнерських макетів і розробкою карт сайту або програми.

У першому випадку продумується функціональність продукту, щоб зробити його максимально зручним для користувача. У другому - продумується зовнішній вигляд різних елементів.

Працювати UX-дизайнер може практично у будь-якій сучасній IT-компанії, що займається розвитком веб-сервісів, ігор або програм.

Як досягти максимуму

Варто наголосити, що обрана спеціальність має стати не роботою, а захопленням. Звичайно, можна просто сумлінно ставитись до виконання своїх обов'язків і бути добрим професіоналом. Але по-справжньому успішними зазвичай стають фахівці, які палають своєю справою. Тому повторимо свою пораду - вибирайте ту спеціальність, яка вам подобається, не робіть основним критерієм розмір заробітної плати.

Якщо робота не подобається, гроші швидко перестануть тішити. Є небезпека швидко вигоріти чи навіть впасти у затяжну депресію.

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

 • Лютий 2023

  Абітурієнту 2023 – Вступні випробування у 2023 році. Хто такий фахівець з кібербезпеки та як ним стати? Як скласти іспит IELTS в Україні в 2023 році. Програма подвійного диплому у Німеччині. Провідні університети Чехії, Словаччини, Німеччини запрошують українців на навчання в 2023 році. Читайте про все це в журналі «Сучасна освіта» №2 (лютий, 2023 рік) Читати далі
 • 1

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти