Що змінилося для випускників в умовах війни: ЗНО і ВСТУП 2022

Війна, яку Росія розв'язала в Україні, поставила під питання проведення зовнішнього незалежного оцінювання та вступної кампанії до університетів у 2022 році.

Вступ 2022 foto1

Про особливості вступної кампанії 2022 з огляду на воєнний стан в країні розповіли на пресконференції 1 квітня очільник МОН Сергій Шкарлет, голова комітету Верховної Ради з питань освіти і науки Сергій Бабак та генеральний директор директорату цифрової трансформації Міністерства освіти і науки Дмитро Завгородній.

Війна змінила наші життя і певні події складно планувати. В зв'язку з цим радимо уточнювати інформацію про ЗНО на сайті Українського центру якості освіти - https://testportal.gov.ua та можливі зміни в Умовах прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2022 на сайті Міністерства освіти і науки України - https://mon.gov.ua.

Формат ЗНО-2022

Зовнішнє незалежне оцінювання цього року відбудеться у спрощеному форматі. Відповідні зміни вже затвердила Верховна Рада України.

Для вступників розроблять національний мультипредметний тест з трьох предметів:
української мови,
математики,
історії України.

Завдань з української літератури не буде. Загалом учасники ЗНО повинні виконати 60 завдань за 80 хвилин. Зовнішнє незалежне оцінювання проводитиметься офлайн - так само, як минулі роки.
Випускники повинні будуть прийти до визначеного в районі місця проживання (або тимчасового перебування) центру тестування і скласти іспит. Враховуючи воєнний стан в країні і високу ймовірність повітряних тривог у різних регіонах, тестування не буде проводитися в один день і в один час.
Майбутні вступники матимуть на проходження тесту мінімум 10 днів (без урахуванням можливої додаткової сесії). Щоразу варіанти завдань будуть різними, аби забезпечити прозорість результатів.

"Якщо дитина не може фізично прийти і скласти ЗНО сьогодні, це можна зробити в інший день. Щоразу питання будуть змінюватися, тому недобросовісно виконати завдання можливості не буде.
Ми намагалися поставити випускників у максимально рівні умови", - підкреслив Бабак.
"Попередньо, мультипредметний тест буде здаватися у липні. Точні дати зараз назвати складно, тому що є технічні нюанси", - наголосив Бабак.

Водночас, демонстраційний варіант НМТ має з'явитися у червні.

Сергій Шкарлет також розповів, як буде оцінюватися мультидисциплінарний тест:
"Оцінка буде відповідати чинним програмам ЗНО і результат кожного зі складників тесту буде подаватися у тестових балах, а також за шкалою 100 - 200".

Безпека під час тестування

Якщо під час тестування розпочнеться повітряна тривога, то проведення мультипредметного іспиту призупинять, а його учасники мають перейти у безпечне місце.

"Це є основною умовою створення пункту тестування. Після оголошення про відбій повітряної тривоги всі учасники можуть долучитися до продовження ЗНО", - наголосив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Чому ЗНО не проводитимуть онлайн?

За словами голови профільного комітету ВР, можливість проведення ЗНО онлайн розглядалася цілком серйозно.

"Питання, в яке ми вперлися як в скляну стелю - це проблема з автентифікацією дитини.
Також ми боїмося, що якщо дозволити складати ЗНО онлайн, то всі будуть це робити онлайн", - пояснив Бабак.

У такому разі технічне навантаження неминуче, адже десятки тисяч дітей будуть підключені одночасно.

"У когось обов'язково можуть бути перебої зі зв'язком. Буде купа скарг на поганий інтернет. Тому ми зробимо офлайн", - підкреслив очільник профільного комітету.

Чому тест складатиметься лише з трьох предметів?

Глава МОН Сергій Шкарлет пояснив, чому для мультипредметного тесту обрали саме українську мову, математику та історію України.

"Ми намагалися зберегти ті основи ЗНО, які вже багато років є беззаперечним інструментом довіри батьків і нашої студентської молоді щодо вступу.

Ми заклали такий первинний, але спрощений аналог ЗНО - так званий Національний мультипредметний тест для вступу та здобуття вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти", - сказав Шкарлет.

Українська мова, математика, історія України - це предмети, які вивчають всі у приблизно однакових умовах, пояснив міністр.

Реєстрація на ЗНО триває

Для організації іспитів необхідна підтверджена інформація про потенційних учасників ЗНО, яку МОН братиме з відповідної бази реєстраційних даних.
Абітурієнти, які планують вступати до університетів у 2022 році, повинні обов'язково зареєструватися, аби мати змогу скласти мультипредметний тест.
Зокрема, необхідно створити реєстраційну картку та віддати її керівнику закладу освіти або надіслали до відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти.
Реєстрація триває до 19 квітня.

Якщо абітурієнт не встиг роздрукувати, передати чи надіслати документи до 19 квітня, достатньо сформувати реєстраційну картку, запевнили в УЦОЯО.

Чи можна використати сертифікат ЗНО минулих років?

Так. Якщо абітурієнт з тих чи інших причин має сертифікат ЗНО за 2019, 2020 або 2021 роки - ним можна скористатися цього року.

"Є випускники, які навчаються в коледжах, але вже склали ЗНО раніше. Статистично, таких громадян під 10%. Це велика кількість людей, і обмежувати їх ніхто не збирається. Якщо три роки не пройшло, такими сертифікатами можна скористатися", - підкреслив Сергій Бабак.

Про це йдеться й в Умовах прийому на навчання для здобуття вищої освіти.

Якщо абітурієнт має кілька сертифікатів ЗНО за різні роки, то він має право використати під час подачі документів сертифікати, які мають вищі бали з того чи іншого предмета.

Чи будуть складати ЗНО діти з окупованих територій?

Глава МОН Сергій Шкарлет заявив, що наразі на тимчасово окупованих територіях України неможливо складати іспит без критичного ризику для життя і здоров'я випускників.

"Для того, щоб скласти ЗНО цього року, необхідно переїхати на підконтрольну територію. Ми будемо намагатися зробити основну, додаткову та спеціальну сесію. Тобто, буде мінімум три сесії, коли кожен, хто захоче складати мультипредметний тест в Україні, зможе це зробити.

В цих сесіях зможуть взяти участь будь-хто. І навіть в країнах Східної Європи ми передбачаємо можливість проведення такого тестування", - розповів міністр освіти.

Вступна кампанія-2022

За словами Сергія Бабака, загалом цього року механізм вступу до закладів вищої освіти такий самий, як і в минулих роках. Єдина відмінність - тепер сертифікатів про проходження ЗНО буде не чотири, а один.

"Будуть такі ж електронні заяви й така ж електронна база. Просто замість чотирьох сертифікатів ЗНО буде підвантажуватися один - про проходження мультидисциплінарного тесту", - зазначив голова комітету ВР.

Також абітурієнти для вступу мають подавати мотиваційний лист - документ, у якому пояснюють причини, з яких вважають себе найкращими кандидатами для вступу на відповідну навчальну програму конкретного університету.

Зазвичай такий лист має мінімальну вагу і потрібен лише для того, щоб надати перевагу умовно одному з двох вступників, які набрали однакову кількість балів ЗНО. Раніше такі збіги були рідкісним явищем, але не цього року.

При вступі в умовах війни мотиваційний лист матиме дещо вищу цінність, адже випускники здаватимуть не чотири предмети, а один. Отже, ймовірність того, що кількість вступників з однаковими балами зросте - вища, пояснює Сергій Бабак.

Подання документів, співбесіди, творчі конкурси, фахові іспити і підтвердження місця навчання зможуть відбуватися з будь-якої точки світу, повідомив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.
Атестат, медаль, призові місця в олімпіаді не будуть впливати при вступі.

Порогові бали

Міністр освіти і науки також розповів про порогові бали при вступі на різні спеціальності:
для вступу на основі загальної середньої освіти (державне замовлення) - не менше за 125;
для медичних спеціальностей, зокрема стоматологія (222, 228), педіатрія - 150 (за винятком вступників за конкурсним балом більше 175 балів);
для здобуття освітнього рівня магістра за спеціальністю фармація, промислова фармація (226) - 130 балів;
для спеціальностей галузей право (08), публічне управління, адміністрування (28), міжнародні відносини (29) - 140 балів.

Умови вступу на рівень фахового молодшого бакалавра

На основі базової середньої освіти:

 • спеціальність із творчим конкурсом - творчий конкурс;
 • інші спеціальності на бюджет - індивідуальна усна співбесіда;
 • інші спеціальності на контракт - мотиваційний лист.

На основі повної загальної середньої освіти або кваліфікаційного рівня:

 • курсанти - відповідно до правил прийому закладу;
 • спеціальності з творчим конкурсом - творчий конкурс;
 • інші спеціальності на бюджет - усна індивідуальна співбесіда (зокрема, вступ на основі кваліфікаційного рівня;
 • інші спеціальності на контракт - мотиваційний лист (зокрема, вступ на основі кваліфікаційного рівня).

Вища освіта на основі ПЗС та МС

На основі повної загальної середньої освіти:

 • курсанти - відповідно до правил прийому закладу;
 • спеціальності з творчим конкурсом - творчий конкурс;
 • інші спеціальності на бюджет, спеціальність 035 (крім української та кримськотатарської мови і літератури, фольклористики і спеціальностей 05, 06, 07, 08, 22, 24, 28, 29) на контракт - національний мультипредметний тест;
 • спеціальність на контракт (крім 05, 06, 07, 08, 22, 24, 28, 29, 035) - мотиваційний лист.

На основі кваліфікаційного рівня МС (ФМБ, МБ):
Дві предметні оцінки ЗНО 2019-2021 чи НМТ 2022


За матеріалами https://life.pravda.com.ua, Діана Кречетова

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

 • Лютий 2023

  Абітурієнту 2023 – Вступні випробування у 2023 році. Хто такий фахівець з кібербезпеки та як ним стати? Як скласти іспит IELTS в Україні в 2023 році. Програма подвійного диплому у Німеччині. Провідні університети Чехії, Словаччини, Німеччини запрошують українців на навчання в 2023 році. Читайте про все це в журналі «Сучасна освіта» №2 (лютий, 2023 рік) Читати далі
 • 1

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти