Часті питання про освіту в Польщі

Ми зібрали 20 найбільш поширених запитань щодо отримання вищої освіти в Польщі.

Освіта в Польщі foto1

1. Чому варто вчитися в Польщі?

 • повноцінний європейський диплом
 • розумна ціна за навчання
 • відсутність вступних іспитів
 • зручне географічне розташування Польщі
 • мова - польську вивчити відносно нескладно
 • перспективи

2. Чи можу я перевестися зі свого університету в польський?

Звичайно, переведення з вашого ВНЗ в Польщу можливий.

3. У чому відмінність вищих шкіл від університетів?

Різниця тільки в назві. Вищі школи, як і університети, забезпечують випускників дипломами про вищу освіту, а також мають право присуджувати наукові ступені.

4. Скільки коштує навчання в Польщі?

Вартість навчання в приватних університетах Польщі починається від 850 євро за рік при навчанні польською мовою і 2.000 євро на англійському. Для порівняння, вартість навчання в Україні в середньому - 1.000 - 1.500 євро.

5. Як роботодавці ставляться до приватних і державних університетів?

Роботодавці часом віддають перевагу державному диплому, тому що розуміють, що в приватних університетах платне навчання. Але, при прийомі на роботу всі студенти проходять різні іспити і співбесіди. При цьому роботодавець не відбирає кандидатів на посаду виключно з державних ВНЗ. Тому тут все залежить тільки від Ваших знань.

6. Наскільки широкий вибір ВНЗ в Польщі?

На території країни знаходиться майже 500 ВНЗ. Хочете стати економістом, юристом, дипломатом, вчителем, інженером, програмістом? Душа лежить до будь-якої іншої професії? Вибір величезний.

7. Якою мовою можна вчитися в Польщі?

Велика кількість ВНЗ Польщі надають можливість навчання як на польській, так і англійською мовами.

8. Кажуть, в Польщі можна отримати британський диплом. Чи це правда?

Так. Лідируючі приватні ВНЗ співпрацюють з британськими університетами і надають можливість навчання за британськими стандартами. Після закінчення такої програми студенти отримують і польський, і британський дипломи. Прикладами таких університетів є Університет Козьмінського (співпраця з Університетом Бредфорда) і Університет Лазарського (співпраця з Університетом Ковентрі).

9. Які документи необхідні для вступу до польського вузу?

Стандартний список документів включає в себе атестат про закінчення середньої школи, реєстраційну форму, фотографії, страховий поліс, підтвердження рівня іноземної мови (в разі його відсутності слід пройти літні мовні курси). Є також документи, необхідність яких залежить від ВНЗ і спеціальності.

10. Чи можу я претендувати на польське громадянство після закінчення ВНЗ?

Кожен студент має право на отримання тимчасової (річної) посвідки на проживання на території Польщі. Проживши на таких умовах в Польщі п'ять років (тобто чотири рази продовживши тимчасову посвідку на проживання) і знайшовши роботу, можна подавати документи на постійний вид на проживання, який надається на 10 років. Іноземець, який отримав постійну посвідку на проживання, має таке саме право, як і поляк, крім права на голосування. Для отримання польського громадянства або Карти Поляка необхідні польські коріння.

11. Чи можна отримати місце в гуртожитку, поступивши до польського ВНЗ?

Як правило, так - більшість університетів надають місця в гуртожитках. У Польщі гуртожитки є платними, середня ціна - близько 200 доларів на місяць. Однокімнатна квартира, для порівняння, в місяць обходиться в середньому в 450-500 доларів. Місце в гуртожитку гарантує польську прописку, що необхідна при отриманні посвідки на проживання.

12. Скільки коштує місяць життя в Польщі?

Залежить від міста і звичного способу життя. Крім квартири / гуртожитку, в Варшаві - найдорожчому польському місті - цілком можна прожити на 300-350 доларів в місяць.

13. Чи легко знайти роботу після закінчення навчання?

Це, звичайно ж, залежить від набутих навичок і результатів, з якими закінчено навчання. Польщі не чужа меритократія, тобто талановиті і старанні люди можуть домогтися і домагаються успіху без корисних знайомств і "блату". Більшість найбільших світових корпорацій присутні на польському ринку, що забезпечує прекрасні перспективи для талановитих студентів. Хочете знати конкретні шанси? У кращих приватних ВНЗ відсоток працевлаштованих після закінчення навчання варіюється від 90 до 100.

Освіта в Польщі foto2

14. Який ВНЗ кращий: приватний чи державний?

Одвічне питання. Довгий час в Польщі панувало переконання, що тільки державні ВНЗ можуть давати якісну освіту. Однак протягом останніх років кращі приватні університети своїм стрімким розвитком зруйнували цей стереотип вщент. Підтвердженням тому є швидко зростаючі позиції приватних університетах в польських рейтингах, які, до слова, завжди намагаються підтримувати державні установи. Цей рік і зовсім приніс величезну сенсацію: Університету Козьмінського (приватний ВНЗ) вдалося перервати піввікову гегемонію Головного Економічного Університету (Szko?a G??wna Handlowa, державний ВНЗ) і офіційно стати кращим економічним університетом Польщі. Рішення було прийнято знехотя і з запізненням, адже в міжнародних рейтингах Університет Козьмінського обійшов свого головного польського опонента ще кілька років тому.
Ще один важливий факт. Так як поляки вчаться в державних ВНЗ безкоштовно, ці установи "відіграються" на іноземцях: для закордонних студентів навчання в державному університеті коштує часто значно дорожче, ніж в приватному.

15. Чи є варіанти безкоштовного навчання в Польщі?

Студенти, які мають на руках Карту Поляка, можуть безкоштовно навчатися в деяких державних ВУЗах Польщі. Крім того, кращі студенти, які, крім прекрасних результатів в навчанні (середній бал близько 4,8 з 5), мають досягнення або в спорті або з успіхом виступають на наукових конференціях, мають шанси отримати стипендію, яка покриє вартість навчання.
Абітурієнт з України в разі успішної здачі вступних іспитів може безкоштовно навчатися в одному з перерахованих університетів Польщі:

 • Варшавська Політехніка.
 • Університет Фінансів і Бізнесу Vistula в Варшаві.
 • Лодзинская Політехніка.
 • Сілезький університет в Катовіце.
 • Вроцлавський Університет.
 • Вища Банківська Школа у Вроцлаві.
 • Вроцлавський Університет природооблаштування.

16. Чому різняться вартості навчання в різних вузах?

Тому що різняться такі важливі індикатори якості та престижності освіти, як:

 • позиції в рейтингах
 • рівень викладацького складу
 • репутація ВНЗ серед роботодавців
 • технічна оснащеність ВНЗ
 • мова навчання
 • умови для міжнародних студентів
 • можливості виїзду за програмами обміну студентів
 • і так далі

17. Що таке Карта поляка?

Карта поляка - документ, що підтверджує приналежність громадянина країн СНД і Балтії до польської нації. У контексті навчання в Польщі Карта Поляка дає право на безкоштовну освіту в державних ВУЗах нарівні з громадянами Польщі.

18. Чи існують складності з неповнолітніми студентами?

Польща - одна з найбільш сприятливих країн для вступу до університету неповнолітніх студентів. Тут не існує вікового бар'єру, як, скажімо, у Великобританії, і немає спеціально призначених опікунів, як в Німеччині.

19. Чи можливо отримати водійське посвідчення студенту в Польщі?

Для отримання водійського посвідчення необхідно пройти 30 годин теорії, 30 годин практики і здати державні іспити. Іспити з водіння здати складніше, ніж в Україні, але цілком реально.

20. Чи можуть студенти працювати під час навчання?

Так, можуть. Але тільки 20 годин на тиждень, так як основною метою, з якою студент приїжджає до Польщі, є навчання.

За матеріалами: https://prostovisa.com

Освіта в Польщі foto3

Цікаві факти

 • Навчальний рік в університетах Польщі починається з жовтня, що є хорошим приводом продовжити собі літні канікули.
 • Щоб вступити в польський вуз, необхідно лише підтвердити знання іноземної мови, на якій буде проводитися навчання, і надати перелік необхідних документів. Винятком є лише творчі факультети, де набір здійснюється з урахуванням наданих робіт абітурієнтів.
 • У порівнянні з іншими країнами Європейського Союзу оплата за освіту в Польщі є оптимальною. Вартість навчання починається від 1 тисячі євро на рік.
 • Додатковою перевагою до прийнятної ціни навчання є те, що витрати на проживання та харчування набагато менші, ніж в інших європейських країнах. Це завдяки тому, що Польща не входить в зону євро і використовує свою національну валюту - польський злотий.
 • Абітурієнти мають можливість подавати документи до університетів Польщі два рази в рік, так як вступні кампанії прийому кандидатів проводяться як на осінньо-зимовий семестр (навчання починається з жовтня), так і на весняно-літній (навчання починається з березня).
 • Навчання на інженерних напрямках в Польщі триває всього три з половиною роки (7 семестрів).
  У більшості польських вузів навчання на денній формі проходить чотири дні в тиждень, решту часу призначено для самоосвіти.
 • Медицина, психологія, право - напрямки, не розділені на бакалаврат і магістратуру. Навчання за ними триває п'ять років, а після закінчення вузу випускник отримує диплом магістра.
 • Медична освіта в Польщі славиться не тільки в країнах Європейського Союзу, а й користується популярністю серед студентів з США, Австралії, Саудівській Аравії, Катару та інших. Все це завдяки високим стандартам навчання за досить низькою вартістю і диплому, визнаному в більшості країн світу.
 • Система освіти в Польщі здійснюється за допомогою Болонського процесу.
 • Предмети і графік занять в університетах Польщі змінюються на початку кожного семестру.
 • При вступі в будь-який вуз Польщі немає вікових обмежень. Ніхто не здивується однокурсникам старше 35 років.
 • Іспити під час сесії можна здавати кілька разів: спочатку нульовий термін, потім перший, а потім другий, тобто перездача. Якщо ж не вдалося скласти іспит з трьох раз, то у студента є ще й четвертий термін - комісійний, тобто здача предмета переноситься на наступний рік.
 • Викладачі польських вузів не беруть хабарі. Краще навіть не пропонувати, так як вони повідомляють про це поліцію.
 • Обов'язкові заняття з фізкультури можна не відвідувати, якщо студент ходить в спортзал або басейн. Досить пред'явити довідку про відвідування того чи іншого спортивного комплексу.
 • Хаотичний графік занять. Наприклад, в понеділок може бути одна пара з 8 до 10, потім перерва і ще дві пари з 13 до 17, а на наступний день за розкладом - три пари з 12 до 18. Зручно, чи не так? Набагато менше стресу вранці і більше часу на самоосвіту.
 • На заняття можна спізнюватися максимум на 15 хвилин.
 • При кожному університеті Польщі діє бюро практик і кар'єри, яке допомагає студентам у пошуку стажувань як в Польщі, так і за кордоном.
 • Кожен вуз Польщі має свою локальну мережу ( "віртуальний деканат"), за допомогою якої студент може уточнювати графік занять, свої результати в навчанні, стежити за подіями, не виходячи з дому.
 • Кожен викладач проводить індивідуальні консультації, на яких безкоштовно пояснює матеріал студентам, які пропустили заняття або тим, хто недостатньо добре засвоїв матеріал.
 • Всі державні вузи Польщі гарантують своїм студентам, в першу чергу іноземним, місця в гуртожитку.
 • Багато вищих навчальних закладів Польщі називають вищими школами - це і є університет. У Польщі вузи можуть носити назву вища школа, академія, учельня або університет.
 • Дипломи польських вузів визнаються в усіх країнах Європейського Союзу, тому кожен випускник має можливість працевлаштуватися не тільки в Польщі, а й в будь-який іншій європейській країні.
 • Уряд Польщі зацікавлений в кваліфікованих кадрах і дає своїм випускникам можливість пошуку роботи на території країни, продовжуючи термін дії візи ще на рік з моменту закінчення вузу.
 • Навчання в Польщі надає студентам прекрасну можливість легко і недорого подорожувати. Адже завдяки бюджетним авіалініям, доступним швидкісним поїздам і рейсовим автобусам всередині Європи, подорожі стають невід'ємною частиною сучасної європейської освіти.

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

 • Травень-Серпень 2022

  Абітурієнту 2022: Порядок вступу до вузів у 2022 році. Графік проведення НМТ. Путівник професій КПІ ім. Ігоря Сікорського у галузі електричної інженерії. Кращі університети України запрошують на навчання. Європейські університети пропонують українцям спрощений вступ і стипендії. Кращі університети Литви, Німеччини, Словенії запрошують українців на навчання в 2022 році. Читайте про все це в журналі "Сучасна освіта" №5 (травень - серпень, 2022 рік) Читати далі
 • 1

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти