Вища освіта в Естонії: що потрібно знати

Освіта в Естонії вигідно виділяється великою кількістю програм англійською мовою.

Вимоги. Подавати документи можна після 11 класу. Приймальна комісія дивиться на середній бал атестату та результати мовного іспиту. Необхідно також надати результати ЗНО: самі результати у конкурсі не враховуються, а скоріше служать підтвердженням про допуск до вищої освіти. У багатьох вишах є вступні випробування у вигляді інтерв'ю чи есе.
Переклад та легалізація. Документи про освіту мають бути перекладені англійською або естонською, а також засвідчені одним із способів: представником навчального закладу, нотаріусом або за допомогою апостилю.
Підготовчі програми. У Тартуському університеті можна пройти річний курс естонської мови і надалі навчатися естонською безкоштовно.
Ціни. Навчання в Естонії дорожче, ніж у сусідніх Латвії чи Литві. Вартість може сягати 4 947-5 936 USD на рік. Однак у місцевих вишах є гранти та бюджетні місця для талановитих абітурієнтів. Ціни для всіх однакові, незалежно від громадянства.
Віза. Для подання заяви потрібно мати щонайменше 5 936 USD на рахунку.
Робота після навчання. Усі іноземні випускники естонських вузів мають 9 місяців для пошуку роботи в країні.

Навчання в Естонії foto1-105

Вступ та вимоги у вузах Естонії

Вступити до вишів Естонії можна відразу після закінчення старшої школи в країнах СНД. Середній бал атестата має становити не менше 60% максимального. Високий GPA (GPA - Grade Point Average - це усереднений бал оцінок в атестаті або дипломі за весь період навчання. Кожен університет сам встановлює мінімальний середній бал. Перш ніж подавати заявку на вступ потрібно перевірити , чи відповідає GPA абітурієнта вимогам вузу.) підвищить шанси на вступ та стипендію. Також зазвичай просять повідомити результати ЗНО чи іншого державного випускного іспиту. Тут бали не такі важливі: здавання обов'язкових предметів скоріше підтверджує, що у рідній країні ви маєте право вступати до вишу.

Зарахування відбувається щорічно з квітня до липня. Точніший дедлайн залежить від конкертного вузу та громадянства абітурієнта. Спочатку вступник має заповнити онлайн-заяву на порталі Dream Apply, прикріпити до неї скани необхідних документів та мотиваційний лист. Подати заявки можна максимум у 5 вузів, на 2 програми у кожному. Все робиться через одну анкету. Після цього проводиться інтерв'ю через Skype та/або онлайн-тести з предметів в галузі майбутньої професії.

Якщо після всіх етапів відбору приймальна комісія дає позитивну відповідь, засвідчені паперові копії та переклади всіх документів на англійську або естонську потрібно надіслати поштою.

В Естонії багато програм англійською мовою. Для навчання там знадобиться сертифікат IELTS чи TOEFL. Тим же, хто вирішив вчитися естонською, потрібно скласти іспит Eesti keele tasemeeksam на рівень не нижче B1.

Легалізація та визнання диплома в Естонії

Естонія уклала договори про взаємне визнання документів про освіту з Латвією, Литвою, Китаєм та Україною. Студентам із цих країн підтверджувати свої атестати та дипломи не потрібно - достатньо перекладу естонською чи англійською.

Далі приймаючий вищий навчальний заклад приймає рішення про еквівалентність. У суперечливих ситуаціях приймальна комісія має право звернутися до відповідальної за визнання іноземних документів організації ENIC/NARIC. Розгляд заявки тут може тривати до 30 днів.

Курси естонської мови

Студенти всіх національностей можуть навчатися в державних університетах країни естонською мовою безкоштовно при навантаженні щонайменше 30 ECTS на семестр. Для цього потрібно скласти іспит Eesti keele tasemeeksam рівня B1 або вище. Він безкоштовний і проводиться 4 рази на рік у Таллінні, Нарві, Йихві та Тарту. З іншого боку, при успішному складанні іспиту можна запросити повернення коштів, витрачених на вивчення естонської мови у навчальних закладах країни.

Підготуватися до іспиту можна в одній із численних мовних шкіл або на курсах університету Тарту. Тут є підготовчий рік з естонської мови вартістю 1 187 USD в семестр, а також короткі, літні та онлайн-курси. Навчальне навантаження на річному курсі залежатиме від початкових знань студента. Ті, хто вивчає мову з нуля, повинні за рік набрати 60 ECTS, що дорівнює повному навантаженню студента університету.

Коледжі в Естонії - Vocational Education and Training

В Естонії, окрім вищих навчальних закладів, існує понад 30 коледжів різної спрямованості, де можна здобути середню спеціальну освіту (VET). Серед них є професійні школи (ametikool) та центри професійної освіти (kutsehariduskeskus/kutseõppekeskus). Їхній повний список можна знайти за посиланням https://www.eesti.ee/et/asutuste-kontaktid. Більшість закладів приймають іноземців. Є програми естонською, рідше англійською мовою. При навчанні естонською додатковий рік перед першим курсом часто присвячений інтенсивному мовному курсу. Існують як платні, так і безкоштовні програми з отриманням гранту.

В естонський коледж можна поступити після 9 чи 11 класу. Після 9 класу є дві опції:
Перша - отримати фах паралельно з програмою старшої школи. Навчання триває щонайменше 3 роки. На виході студентам видають Kutsekeskhariduse lõputunnistus (Certificate of Vocational Secondary Education Level 4). По суті, це атестат про закінчення середньої школи з професійним ухилом. Він дозволяє вступити на бакалаврат вузу або одразу почати працювати за професією.
Друга опція - не проходити предмети старшої школи та одразу заглибитись у вивчення спеціальності. Навчання триває від півроку до 2.5 років, залежно від спеціальності. У цьому випадку студенти отримують сертифікат про середню спеціальну освіту 4-го рівня Neljanda taseme kutseõppe lõputunnistus (Certificate of Vocational Education Level 4). Він не дає доступу до вищої освіти - треба ще рік відучитися у коледжі та скласти випускні іспити.

Якщо вступати до професійного коледжу після закінчення старшої школи (11 класів), програма буде трохи коротшою або не такою інтенсивною, як у попередніх випадках. Але ці параметри можуть змінюватись в залежності від спеціальності (від року до 2.5 років). Виданий після випуску сертифікат вже буде рівнем вище: Certificate of Vocational Education Level 5. Але така кваліфікація все одно нижча за бакалаврат у вузі (Level 6).

Навчання в Естонії foto2-105

Бакалаврат в Естонії

В Естонії, як і в більшості країн Євросоюзу, вища освіта побудована за Болонською системою. Першим щаблем є бакалавріат (bakalaureuseõpe). Стандартно навчання триває 3 роки, деякі прикладні спеціальності можуть займати 4. За цей час студенти набирають 180-240 ECTS відповідно та отримують ступінь бакалавра (bakalaureus). Також є так звані "інтегровані програми навчання" (integreeritud õpe), які тривають 5-6 років. Як правило, це медичні та архітектурні спеціальності. У цьому випадку випускники одразу отримують диплом магістра.

Програм бакалаврату англійською в країні майже стільки ж, скільки естонською. Під час навчання на бакалавріаті у студентів 3 види предметів, з кожного з них потрібно набрати необхідну кількість кредитів ECTS:

  • Обов'язкові профільні курси;
  • Дисципліни на вибір, пов'язані з досліджуваною спеціальністю;
  • Вільні елементи із будь-якої сфери.

Також деякі університети, крім основної спеціалізації (major), пропонують додаткову (minor). Комбінація може бути будь-якою: наприклад, інженерія + психологія. Ця традиція запозичена з американських вишів.

Магістратура в Естонії

Магістратура (magistriõpe) - другий рівень вищої освіти в Естонії. Навчання тут, як правило, триває 2 роки. Однак, якщо перед цим студент закінчив 4-річний бакалаврат, можна впоратися і за рік. Таким чином, ступінь магістра (magistrikraad) учні отримують, набравши від 60 до 120 ECTS. Для вступу до магістратури в Естонії не обов'язково мати диплом бакалавра з ідентичної спеціальності. Головне - під час співбесіди показати наявність базових знань, які необхідні для подальшого навчання.
Залежно від орієнтації програми, теоретичної або більш прикладної, в якості випускної роботи студенти можуть як писати диплом, так і створювати груповий або індивідуальний проект і тестувати його. Головні виші країни тісно співпрацюють із дослідницькими центрами та комерційними компаніями, де магістранти можуть пройти стажування.

Докторантура в Естонії

Усі програми докторантури в Естонії безкоштовні як естонською, так і англійською мовою. Навчання триває 4 роки. 180 із 240 ECTS займає написання дисертації. Кількість місць в університетах обмежена, оскільки дослідницький процес спонсорується державою. Більше того, PhD-кандидатам часто сплачують стипендію у розмірі 198-594 USD.

Такі привабливі умови мають і зворотний бік: вступаючи до докторантури естонського університету, людина може вибрати лише одну із запропонованих тем для дисертації на сайті вузу. Список складається на основі актуальності тих чи інших проблем у науковому середовищі та в країні в цілому. Так молоді дослідники гарантовано роблять свій внесок у вирішення суспільно важливих питань. Визначившись із темою, майбутній докторант обирає потенційного супервайзера, а потім вже подає заяву.

Джерело: https://www.unipage.net

 

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

  • Лютий 2023

    Абітурієнту 2023 – Вступні випробування у 2023 році. Хто такий фахівець з кібербезпеки та як ним стати? Як скласти іспит IELTS в Україні в 2023 році. Програма подвійного диплому у Німеччині. Провідні університети Чехії, Словаччини, Німеччини запрошують українців на навчання в 2023 році. Читайте про все це в журналі «Сучасна освіта» №2 (лютий, 2023 рік) Читати далі
  • 1

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти