Вища освіта у Словаччині 2023

Словаччина - відносно молода країна в Європі, яка активно розвивається та має високий індустріальний потенціал. Тут затребувані молоді спеціалісти, особливо в галузі інженерії, економіки, технічної промисловості.

У Словаччині, як і в інших країнах Європи - вища освіта безкоштовна. А це означає, що тут величезна кількість спеціальностей, університетів та факультетів у різних містах. Ми розповімо тобі про рейтинг внз Словаччини та про те, які університети мають горде звання - "престижний навчальний заклад".

Навчання в Словаччині, університет Коменського, foto1-106

Початок вищої освіти у Словаччині

Великою перевагою освіти в Словаччині є те, що вступити на бакалаврат до багатьох університетів можна не складаючи вступних іспитів.

У Словаччині 35 університетів, з них 23 державні, 11 приватних та один іноземний.
Освітній процес розпочався у Словаччині далекого 1465 року. Істрополітанський університет був заснований угорським королем Матвієм Корвіном і закритий в 1490 після його смерті. Університет займав два житлові будинки на Вентурській вулиці в Братиславі і є найстарішим університетом на території сучасної Словаччини.

У 1735 році тут було засновано найстарішу угорську гірничу школу, яка в 1762 році розрослася до Гірничої академії в Банській Штявниці. Це був перший подібний виш у світі. Заснування такого навчального центру послужило стартом для технічної освіти, яка відіграла велику та важливу роль у розвитку науки та технологій у Європі.

Пізніше, у 1937 році законом Чехословаччини було утворено державну вищу технічну школу імені Штефаніка в Кошиці. Так було започатковано Словацький технічний університет в Братиславі та Технічний університет в Кошиці.

З заснування Кошицького університету у 1657 році розпочалася історія ще одного університету Словаччини, який можна вважати найстарішим вишом - Університету Павла Йозефа Шафарика у Кошиці. Тоді університет включав філософські та богословські факультети, які вели єзуїти.
Якщо в Чехії гарантом якості вищої освіти та звання "найстарішого" університету гордо несе Карлів Університет, то в Словаччині - Університет Коменського в Братиславі. Нині цьому університету 103 роки. Він був першим у 1919 році університетом, який надавав вищу освіту рідною мовою на території Словацької Республіки.

Головна його перевага в тому, що він зміг охопити дуже широкий спектр спеціальностей, багато з яких унікальні. На 13 факультетах він пропонує широкий вибір навчальних програм (понад 800), різних академічних ступенів: бакалаврату, магістратури та аспірантури.

Рейтинг університетів Словаччини сьогодні

Для того, щоб оцінити якість університетів Словаччини, ми звернемося до міжнародної довідкової та пошукової системи вищої освіти. Рейтинги можуть чудово демонструвати визнання університетів та ефективність навчальних програм.

UniRank (https://www.4icu.org/) є провідним каталогом, в якому представлені огляди та рейтинги 13 600 офіційно визнаних університетів та коледжів у 200 країнах. Ранжування університетів відбувається за допомогою IREG - міжнародної обсервації академічного ранжування, яка причетна до формування рейтингів університетів.

Рейтинг університетів 2022 року виглядає так:
1. Університет Коменського у Братиславі;
2. Словацький технічний університет у Братиславі;
3. Технічний університет у Кошиці;
4. Жилінський університет у Жиліні;
5. Університет Павла Йозефа Шафарика у Кошиці;
6. Словацький сільськогосподарський університет у Нітрі;
7. Університет Матея Бела у Банській Бистриці;
8. Університет Костянтина Філософа в Нітрі;
9. Економічний університет у Братиславі;
10. Пряшівський університет у Пряшеві;
11. Трнавський університет у Трнаві;
12. Технічний університет у Зволіні;
13. Університет Св. Кирила та Мефодія у Трнаві;
14. Університет ветеринарної медицини та фармацевтики у Кошиці;
15. Університет Яноша Селіє;
16. Вища школа образотворчих мистецтв у Братиславі;
17. Католицький університет у Ружомберці;
18. Пан-Європейська вища школа;
19. Вища школа музичних мистецтв у Братиславі;
20. Тренчинський університет Олександра Дубчека у Тренчині;
21. Словацький медичний університет у Братиславі;
22. Академія мистецтв у Банській Бистриці;
23. Вища школа міжнародного підприємництва ISM Slovakia у Пряшеві;
24. Вища школа Данубіус;
25. Центрально-Європейська вища школа у Скаліці;
26. Вища школа менеджменту, City University of Seattle;
27. Вища школа охорони здоров'я та соціальної роботи Св. Алжбети у Братиславі;
28. Вища школа економіки та менеджменту громадського управління у Братиславі;
28. Братиславська міжнародна школа ліберальних мистецтв;
30. Вища школа безпечного менеджменту у Кошиці;
31. Вища школа DTI;
32. Музична та художня академія Яна Альбрехта.

Університети у Словаччині пропонують якісну освіту європейського зразка. У державних університетах за навчання словацькою мовою платити не потрібно. У приватних університетах, або де навчання проходить англійською, необхідно оплачувати навчання.
У Словаччині є велика кількість університетів, які пропонують престижну освіту, а також тут є можливість стажування та програм обміну.

Популярні ВНЗ Словаччини серед абітурієнтів

Університет Коменського у Братиславі

Щорічно Університет Коменського відправляє з обміну найбільшу кількість студентів. В університеті також можливий вступ без іспитів і на безкоштовне навчання, щоправда, для вступу на деякі факультети складати вступні іспити все ж таки доведеться.
Факультети Університету Коменського розкидані по всій Братиславі, а Єсеніївський медичний факультет знаходиться в кращому комплексі м. Мартін, де можна отримати найкращу в Словаччині медичну освіту.
Факультети:

 • Євангелістський теологічний факультет
 • Єсеніївський медичний факультет
 • Медичний факультет
 • Педагогічний факультет
 • Римсько-католицький богословський факультет
 • Факультет математики, фізики та інформатики
 • Факультет менеджменту
 • Факультет права
 • Факультет соціальних та економічних наук
 • Факультет фізичного виховання та спорту
 • Фармацевтичний факультет
 • Філософський факультет

Університети Словаччини, які приймають абітурієнтів на базі вступних іспитів, зазвичай мають у запасі кілька альтернатив із тестування, якими може скористатися абітурієнт: тест на базі факультету, тест Scio, відмінні поточні оцінки у школі або участь в обласних олімпіадах (останнє не завжди стосується абітурієнтів).
Сьогодні значна частина університетів у Словаччині співпрацює з компанією Scio, щоб забезпечити прозору та зручну процедуру відбору студентів.

Словацький технічний університет в Братиславі

Словацький технічний університет є сучасним науково-дослідним навчальним закладом, який добре фінансує державу. STU пропонує найширший у Словаччині вибір технічних спеціальностей.
Згідно з рейтингом QS Graduate Employability Rankings 2022 STU входить до 550 найкращих університетів світу за показником працевлаштування випускників. Наприклад, факультет "Інформатики та інформаційних технологій" має міжнародну акредитацію кембриджського рівня.
На міжнародному рівні Словацький технічний університет співпрацює з великою кількістю іноземних університетів з таких країн, як Німеччина, Австрія, Англія, Франція, Швеція, Норвегія, Іспанія, Америка, Хорватія, Туреччина та інші.

Ти можеш приєднатися до молодіжних спортивних організацій: грати у футбол, пляжний волейбол, кататися на лижах чи займатися віндсерфінгом!
Факультети:

 • Інститут менеджменту
 • Матеріало-технологічний факультет у Трнаві
 • Машинобудівний факультет
 • Будівельний факультет
 • Факультет архітектури та дизайну
 • Факультет електротехніки та інформатики
 • Факультет інформатики та інформаційних технологій
 • Факультет хімічних та харчових технологій

Технічний університет в Кошиці

TUKE тісно співпрацює з іншими університетами Словаччини та має багато зв'язків у всій Європі. В останні роки виразно збільшується кількість закордонних абітурієнтів у цьому виші. Як і всі державні вищі навчальні заклади Словаччини - цей університет пропонує вступ на бюджет для українських абітурієнтів, де навчання є безкоштовним.
Тут є великий спектр технічних спеціальностей, серед яких авіаційний факультет (єдиний у Словаччині).
Факультети:

 • Авіаційний факультет
 • Машинобудівний факультет
 • Будівельний факультет
 • Факультет гірничої промисловості, екології, управління та геотехнологій
 • Факультет мистецтв
 • Факультет матеріалознавства, металургії та еко продуктів
 • Факультет виробничих технологій (м. Пряшів)
 • Факультет електротехніки та інформатики
 • Економічний факультет

Пряшівський університет в Пряшеві

Пряшівський університет у Пряшеві є третім за кількістю студентів ВНЗ в Словаччині.
Пряшівський університет в Пряшеві є єдиним вищим закладом в східній Словаччині та один із чотирьох в цілій Словаччині, який виграв престижний Diploma Supplement Label. Ця нагорода дуже сприяє випускникам при визнанні дипломів і отриманої кваліфікації за кордоном.
Цей університет пропонує вступ на бюджет для українських абітурієнтів, де навчання є безкоштовним.
Факультети і центри:

 • Філософський факультет
 • Греко-католицький богословський факультет
 • Факультет гуманітарних тa природничих наук
 • Факультет менеджменту
 • Педагогічний факультет
 • Православний богословський факультет
 • Факультет спорту
 • Факультет медичних відділів
 • Центр мов і культур національних меньшин

Не варто забувати про вузькопрофільні університети:
Економічний університет у Братиславі
Словацький медичний університет
Університет ветеринарії та фармацевтики у Кошиці
Академія мистецтв у Братиславі

Вибираючи вуз, студент звертає увагу на багато факторів, які вважає основоположними для себе. Наприклад, комусь важлива географія університету, інші ж звертають увагу на можливості та внутрішньоуніверситетські заходи. Проте словацькі університети надають усім студентам безкоштовну, якісну освіту, лояльні умови та проживання. Кожен повинен визначити для себе головні критерії, щоб об'єктивно підібрати для себе найкращий варіант для вступу.

Джерело: https://www.educationcenter.cz

 

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

 • Лютий 2023

  Абітурієнту 2023 – Вступні випробування у 2023 році. Хто такий фахівець з кібербезпеки та як ним стати? Як скласти іспит IELTS в Україні в 2023 році. Програма подвійного диплому у Німеччині. Провідні університети Чехії, Словаччини, Німеччини запрошують українців на навчання в 2023 році. Читайте про все це в журналі «Сучасна освіта» №2 (лютий, 2023 рік) Читати далі
 • 1

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти