Вища освіта у Литві - відкрийте для себе нові перспективи

Навчання у вищих навчальних закладах Литви ведеться як за програмами, що включають присвоєння академічного ступеня, так і за програмами, що не включають присвоєння академічного ступеня.

Вища освіта в Литві foto1-108

Існує два види програм, що включають надання академічного ступеня: програма коледжу та програма університету. Навчання за цими програмами ділиться на три рівні:

I рівень - прикладний бакалаврат та академічний бакалаврат
II рівень - магістратура
III рівень - докторантура

Комплексна освіта (бакалаврат + магістратура) - це програма, яка об'єднує університетську освіту першого та другого рівнів. Після закінчення цієї програми студенту присвоюється ступінь магістра та видається диплом магістра.

Навчання за програмами першого рівня прикладного бакалаврату ведеться у коледжах, а навчання за програмами першого рівня академічного бакалаврату - в університетах. Навчання за програмами другого рівня можуть здійснювати виключно університети, а навчання за програмами третього рівня - університети чи університети разом із науково-дослідними інститутами. Університетські програми, що включають присвоєння академічного ступеня, можуть поєднувати в собі перший і другий рівень (комплексна освіта).
Після здобуття неуніверситетської вищої освіти в коледжі, за бажанням, можна продовжити навчання в магістратурі - для цього університети пропонують можливість відвідувати вирівнюючі програми. Програми, які не включають присвоєння академічного ступеня, призначені для набуття кваліфікації або підготовки до провадження самостійної діяльності. Після цих програм видається свідоцтво.

Прийом до коледжу або вищого навчального закладу Литви ведеться по інтернету через Литовську асоціацію вищих навчальних закладів з організації загального прийому (https://lamabpo.lt/).
Особи, які здобули освіту за кордоном і збираються вступати до вищих навчальних закладів Литви, повинні:
1. Звернутися до Центру оцінки якості освіти (https://www.skvc.lt/) для визнання іноземного диплома (за винятком дипломів міжнародного та європейського бакалаврату);
2. Здати залік з литовської мови (якщо обрана вами програма навчання реалізується литовською мовою і якщо абітурієнт не може довести володіння литовською мовою за допомогою документів, виданих посольством, муніципалітетом чи литовською громадою, офіційно зареєстрованою у зарубіжній державі). Залік приймає Кафедра літуаністики Вільнюського університету. Залік здається усно та письмово;
3. По інтернету подати заяву на вступ до вищого навчального закладу Литви;
4. Скласти вступні іспити (якщо вони передбачені для вступу на обрану освітню програму);
5. До встановленого терміну до заяви прикріпити копії необхідних документів.
Прохідний бал обчислюється з урахуванням документа про середню освіту, результатів іспитів та інших додаткових документів про успіхи абітурієнта (спортивні досягнення, перемоги в олімпіадах, участь у міжнародних конкурсах тощо). На підставі цього балу складається пріоритетний список абітурієнтів, після чого в конкурсному порядку відбувається зарахування вступників з урахуванням наявності місць на конкретній спеціальності.

З програмами вищих навчальних закладів можна ознайомитись на сайтах AIKOS та Study in Lithuania.
Порядок прийому до приватних та державних вищих навчальних закладів відрізняється. Приватні університети та коледжі можуть не брати участі у загальному прийомі до вищих навчальних закладів. Такі навчальні заклади організовують прийом самостійно. Список усіх вищих навчальних закладів можна знайти у Інформаційній системі AIKOS.

Вартість навчання у популярних вузах

Розмір плати за навчання встановлюється вищим навчальним закладом самостійно. Студенти можуть отримати стипендію чи компенсацію вартості навчання.
Якщо ви хочете приблизно дізнатися, скільки коштує навчання в Литві для іноземців, можете скористатися списком нижче:

  • Вартість навчання у Вільнюському університеті: від 1800 EUR на рік.
  • Вартість навчання в університеті ISM (управління та економіки): від 1500 EUR на рік.
  • Вартість навчання у Литовському університеті наук здоров'я: від 2500 EUR.
  • Вартість навчання у Каунаському технологічному університеті: від 2000 EUR.

Дізнатись точно, скільки коштує сучасна освіта в Литві, ви зможете вже на офіційних сайтах литовських вузів.

Основні переваги

Доступна вартість. Навчання в Литві для українців обійдеться в кілька разів дешевше за англійську або швейцарську освіту. При цьому литовський диплом дозволяє працевлаштуватися у будь-якій країні.
Стипендіальні програми. Литовська стипендія повністю чи частково покриває витрати на оплату навчання. Українські студенти мають високу ймовірність отримання стипендії як на бакалавраті, так і в магістратурі, оскільки Міністерство освіти Литви щорічно виділяє стипендії саме для українців. Також усі державні виші Литви мають свої внутрішні стипендіальні фонди і можуть самостійно заохочувати ретельних студентів.
Можливість 1-2 роки безкоштовно навчатись у вузі іншої країни за програмою академічної мобільності Erasmus+.
Більшість освітніх програм реалізуються литовською мовою. Однак існує широкий вибір освітніх програм англійською та російською мовами.

Українські студенти в Литві

Уряд Литви виділив 660 тисяч євро із державного резерву для часткового фінансування плати за навчання та стипендій для українських студентів 2022/2023 навчального року.

За даними Міністерства освіти, науки та спорту Литви, 420 тис. євро буде виділено на часткову компенсацію плати за навчання українців, прийнятих на програми бакалаврату та магістратури державних вищих навчальних закладів Литви, а 240 тисяч - на стипендії цього року.

Цього року держава частково профінансує навчання близько 700 українських студентів. Українські студенти, які навчаються на бюджетних місцях, отримуватимуть щомісячні стипендії у розмірі 300 євро.
Вищі навчальні заклади мають право приймати більшу кількість українських студентів. Однак у цьому випадку вони не фінансуватимуться державою, а вартість навчання визначатиметься самими вишами.

Минулого навчального року Литва виділила 360 тис. євро на стипендії для студентів з України, які вступили до литовських вищих навчальних закладів.

Університети Литви розповіли, скільки прийняли українських студентів на бюджетне навчання

До литовських університетів надійшли десятки, а до деяких - сотні заяв від українців на навчання. Серед найбільш популярних спеціальностей - інформатика та фінанси. Мова навчання - англійська та російська.
"На даний момент у нас 369 заявок від українців, і найпопулярніші програми навчання - це комп'ютерні науки, штучний інтелект та управління цифровізацією бізнесу. Ми планували, що зможемо прийняти трохи більше 400 студентів", - розповів представник Каунаського технологічного університету Мантас Лапінскас.
Тут з весни 2022 року вже навчається понад сотня студентів з України.

Вільнюський університет прийняв майже 300 заяв від українців на програми бакалаврату та близько 100 до магістратури. "Здебільшого обирають програмування, менеджмент та гуманітарні науки", - повідомили в університеті. Ще 133 українці вже вивчають тут юриспруденцію, менеджмент та медицину.

Детальніше про ситуацію з прийомом та навчанням студентів України розповідає проректор з навчальної роботи університету Вітаутаса Великого Симона Пілкене:
"На сьогоднішній день 69 осіб уже ухвалено. Є ще близько сотні заявок, усі вони розраховують на державну підтримку, але, на жаль, ми не зможемо задовольнити їх усі. Є повна група українців, які вивчають комп'ютерні науки, і очевидно, що потреба є. Цікавою деталлю є те, що у групі одні дівчата, бо хлопці не змогли залишити країну. Дівчата теж обирають інформатику, у нас нестандартна ситуація, з якою ми досі не стикалися", - сказала Пілкене.

З держбюджету цей університет отримає фінансування приблизно на 60 студентів, треба оцінити, скільки українців ВНЗ може прийняти власним коштом.

"В Україні є діти із фінансово важких сімей, але вони хочуть навчатися у Литві і результати у них відмінні. Виходячи з цього, ми виділимо кілька місць, а решті доведеться платити, якщо у них буде така можливість", - сказала проректор.

Клайпедський університет заявив, що готовий прийняти всіх українців, які бажають навчатися. "Мабуть, найважливішим тут буде те, наскільки самі абітурієнти зможуть навчатися фінансово, яким буде внесок держави чи інші механізми соціальної підтримки", - сказала представник ВНЗ Даля Грикшайте.

За її словами, подано 30 заяв на перший курс програм бакалаврату та 87 про прийом на вищі курси або на другий цикл навчання, понад 40 надійшли навесні, з них троє випустилися. У Клайпедському університеті п'ять програм бакалаврату з викладанням російською мовою, 19 програм бакалаврату з викладанням англійською мовою та 11 програм магістратури з викладанням англійською мовою.

Тим часом частина затребуваних спеціальностей для українських студентів у Литві не доступна. Наприклад, Шяуляйська академія Вільнюського університету прийняла близько 70 заяв на програми з англійською мовою, а педагогів не готові вчити. "Ми були б раді прийняти студентів з педагогіки, але мова специфічна. Серед варіантів для навчання у магістратурі - програмні системи, економіка, фінансова математика та регіональний менеджмент", - каже директор Шяуляйської академії Рената Білбокайте.

За матеріалами:
https://www.zanedeliu.lt, https://radior.lt, https://www.renkuosilietuva.lt

 

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

  • Лютий 2023

    Абітурієнту 2023 – Вступні випробування у 2023 році. Хто такий фахівець з кібербезпеки та як ним стати? Як скласти іспит IELTS в Україні в 2023 році. Програма подвійного диплому у Німеччині. Провідні університети Чехії, Словаччини, Німеччини запрошують українців на навчання в 2023 році. Читайте про все це в журналі «Сучасна освіта» №2 (лютий, 2023 рік) Читати далі
  • 1

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти