Як школяру вступити до університету Німеччини

Усі, хто планує вступ до Німеччини після школи, стикаються з тим, що перед університетом ще необхідно довчитися у штудієнколегі. Що це таке? Навіщо в ньому вчитися? І чи є інші варіанти вступу до німецького вишу? Усі відповіді у цій статті!

Навчання в Німеччині фото 1Яким чином можна вступити до німецького вишу

На жаль, випускник української школи не може одразу вступити до німецького університету, навіть якщо він володіє німецькою мовою на високому рівні. Справа в тому, що середня освіта в Німеччині триває 12 років, а в Україні - 11, тому майбутньому студенту потрібно обов'язково довчитися додатковий рік. Це можна зробити так:

  • після річного навчання на мовних курсах у Німеччині;
  • після річного навчання в штудієнколегі в Німеччині;
  • після навчання на 1 курсі в українському університеті.

Штудієнколег (нім. Studienkolleg) - це навчальний заклад, в якому іноземці, які мають закінчену середню освіту, отримують підготовку до вступу до будь-якого університету Німеччини. Штудієнколеги бувають як державні, так і приватні. Але у федеральних землях Бранденбург і Північна Рейн-Вестфалія діють лише приватні штудієнколеги. Державні штудієнколеги працюють при університетах, навчання в них безкоштовне, але й вступити туди складніше.

Основні цілі навчання в штудієнколегі:

  • вивчення німецької мови на академічному рівні, зокрема спеціальної термінології;
  • вивчення мінімум трьох предметів, необхідних для вступу до німецького вишу;
  • інтеграція іноземного студента в німецьке середовище та систему освіти;
  • успішне складання випускного іспиту Feststellungsprufung та вступ до німецького вишу.

Курси, що пропонуються штудієнколегами:

  • M-курс: для медичних, біологічних та фармацевтичних спеціальностей;
  • T-курс: для математичних, природничих та технічних спеціальностей;
  • W-курс: для економічних, соціальних та бізнес спеціальностей;
  • G-курс: для гуманітарних спеціальностей;
  • S-курс: для лінгвістичних спеціальностей;
  • TI-курс: для технічних та інженерних спеціальностей;
  • WW-курс: для економічних та бізнес спеціальностей;
  • GD-курс: для творчих та дизайн спеціальностей;
  • SW-курс: для соціальних спеціальностей

Щоб навчатися в державному штудієнколегі, вам необхідно володіти німецькою на рівні В2, оскільки все навчання відбуватиметься німецькою. Також доведеться скласти вступні іспити: німецьку та математику (якщо абітурієнт планує далі навчатися на економічній чи технічній спеціальності). Усі іспити складаються безпосередньо в штудієнколегі, їх не можна здати дистанційно по скайпу. У приватних штудієнколегах немає вступних іспитів, необхідно просто подати документи і вас зарахують залежно від наявності вільних місць.

Навчання триває один навчальний рік (2 семестри), якщо результати випускного іспиту низькі - є можливість продовжити навчання ще на семестр (це можливо лише 2 рази).

Як вибрати Штудієнколег?

На офіційному сайті studienkollegs.de можна знайти повний перелік штудієнколегів по землях та курсах.

Навчання в Німеччині фото 3Скільки коштує навчання у Штудієнколег?

Штудієнколеги бувають платні та безкоштовні. Державні - популярніші серед абітурієнтів, проте вступити до приватних Штудієнколег значно легше. Так, наприклад, для приватного коледжу потрібен рівень знання німецького А2-В1, тоді як для державного - не нижчий за В2. А терміни подання документів до приватних коледжів продовжено на місяць і більше.

Для навчання у всіх державних коледжах та університетах Німеччини потрібно сплатити внесок. Його розмір залежить від обраного коледжу і може змінюватись від 70 до 300 євро. Наприклад, внесок у Штудієнколег у Мюнхені становить 129 євро. У цю суму, як правило, входить: Робота адміністрації; Внесок до студентського фонду; Пільговий проїзд; Робота студентського об'єднання.

Сума вартості навчання у приватних коледжах коливається від 4000 до 20000 євро, і частково залежить від їхнього місцезнаходження. Наприклад, Приватний Штудієнколег у Лейпцигу коштує 3600 євро за повний курс навчання, Берліні - 5500 євро, а в Аахені - 19500 євро. У вартість навчання включено: Проживання у гуртожитку; Страховий поліс; Підручники; Пільговий проїзд.

Куди можна вступити після Штудієнколега?

Навчання у Штудієнколегі завершується складанням випускного іспиту Feststellungsprufung. Сертифікат про закінчення Штудієнколега дає вам шанс вступати до будь-якого університету Німеччини, але тільки на ті напрямки, які ви вивчали на курсі.
Проте не варто забувати про високий конкурс до німецьких вишів. Перевагу при вступі отримують студенти, які закінчили Штудієнколег на тій федеративній землі, на якій знаходиться вуз. Це потрібно врахувати при виборі Штудієнколега.
Вступати можна в необмежену кількість університетів. Ви повинні зареєструватися на сайтах університетів для абітурієнтів, мати атестат та результати тестування з коледжу.

Після Штудієнколега університети не вимагають складання додаткових тестів. Випускний іспит Feststellungsprufung і є вступним іспитом до університету. Тому дуже важливо набрати якомога більшу кількість балів. Це має значення особливо при навчанні на медичних, технічних і архітектурних напрямах. Чим вище середній бал - тим більша ймовірність вступити на перший курс до університету Німеччини.

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

  • Березень 2024

    Абітурієнту 2024 – Спеціальність 231 «Соціальна робота» – де вчитися в 2024 році (коледжі, університети України). Спеціальність 033 «Філософія» - умови вступу, довідник ЗВО України. Бакалавр – яка це освіта і чи потрібно навчатися далі? Вступ на бакалаврат – 2024: календар проведення НМТ. Навчання під звуки війни – історія ПТУ №14 м. Нова Каховка. НТУУ «КПІ імені Ігоря Сікорського» запрошує на навчання. Кращі університети світу для вивчення авіації – огляд, умови вступу і навчання. ВНЗ Греції: куди йти вчитися. Університети Республіки Кіпр запрошують на навчання українців. Як виїхати за кордон за візою цифрового кочівника? Як в Міжнародному космічному університеті готують майбутніх космонавтів. Читайте про все це в журналі «Сучасна освіта» №3 (березень, 2024 рік) Читати далі
  • 1

Підписуйтесь!

Якщо вам подобається те, що ви читаєте в Інтернеті, чому б не скористатися нашою підпискою. Ви будете отримувати на електронну пошту номер журналу одразу після його виходу в світ. Ми підготували для вас корисний сервіс «Безкоштовну он-лайн передплату» на свіжий випуск журналу «Сучасна Освіта». Щоб підписатись, заповніть форму.

Журнал «Сучасна Освіта» постійно зростає, прагнучи надавати високоякісний контент, який вітається різноманітною спільнотою студентів. Розповідаючи про кращі навчальні заклади, а також останні академічні тенденції, ми допомагаємо нашим читачам бути в курсі того, що відбувається у сфері освіти. Читайте, аналізуйте, вирішуйте - ми допоможемо!

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти