Коротко про освіту в Естонії

Естонія по праву вважається одним із "мозкових центрів" Європи: держава та представники бізнесу давно роблять ставку на розвиток сучасних комп'ютерних технологій. Звичайно, такий вражаючий ривок був би неможливим без якісної системи вищої освіти.

Навчання в Естонії фото 1Естонія - одна з найменших країн Європи, розташована на узбережжі Балтійського моря. Але, незважаючи на свої вельми скромні розміри, ця північна держава має значні ресурси для здобуття вищої освіти як своїми громадянами, так і іноземцями, які мріють про диплом європейського зразка та кар'єру в будь-якій країні Євросоюзу та за її межами.

Щороку сотні іноземних студентів приїжджають у Таллінн, Тарту чи Нарву за якісною вищою освітою. Звичайно, левову частку серед них складають росіяни та українці внаслідок географічної близькості Естонії та великого відсотка російськомовного населення там. Але й громадяни європейських держав нерідко роблять вибір на користь естонських вишів, адже вартість навчання та проживання тут набагато нижча, ніж, наприклад, у Великій Британії чи Іспанії. Та й естонську мову в ряді випадків вчити не доведеться, адже багато програм викладаються англійською та навіть російською мовами.

Коледжі в Естонії

В Естонії, окрім вищих навчальних закладів, існує понад 30 коледжів різної спрямованості, де можна здобути середню спеціальну освіту (Vocational Education and Training). Серед них є професійні школи та центри професійної освіти. Більшість закладів приймають іноземців. Є програми естонською та російською, рідше англійською мовою. При навчанні естонською додатковий рік перед першим курсом часто присвячений інтенсивному мовному курсу. Існують як платні, так і безкоштовні програми з отриманням гранту.

Естонські коледжі за своєю структурою схожі на українські. Сюди можна вступити після 9 чи 11 класу. Після 9 класу є дві опції:

 • Перша - отримати фах паралельно з програмою старшої школи. Навчання триває щонайменше 3 роки. На виході студентам видають Certificate of Vocational Secondary Education Level 4. По суті, це атестат про закінчення середньої школи з професійним ухилом. Він дозволяє як вступити на бакалаврат вузу або одразу почати працювати за професією.
 • Друга опція - не проходити предмети старшої школи та одразу заглибитись у вивчення спеціальності. Навчання триває від півроку до 2.5 років, залежно від спеціальності. У цьому випадку студенти отримують сертифікат про середню спеціальну освіту 4-го рівня (Certificate of Vocational Education Level 4). Він не дає доступу до вищої освіти - потрібно ще рік відучитися в коледжі та скласти випускні іспити.

Якщо вступати до професійного коледжу після закінчення старшої школи (11 класів), програма буде трохи коротшою або не такою інтенсивною, як у попередніх випадках. Але ці параметри можуть змінюватись в залежності від спеціальності (від року до 2.5 років). Виданий після випуску сертифікат вже буде рівнем вище: Certificate of Vocational Education Level 5. Але така кваліфікація все одно нижча за бакалаврат у вузі (Level 6).

Навчання в Естонії фото 2Бакалаврат в Естонії

В Естонії, як і в більшості країн Євросоюзу, вища освіта побудована за Болонською системою. Першим щаблем є бакалаврат. Стандартно навчання триває 3 роки, деякі прикладні спеціальності можуть займати 4. За цей час студенти набирають 180-240 ECTS відповідно та отримують ступінь бакалавра. Також є так звані "інтегровані програми навчання", які тривають 5-6 років. Як правило, це медичні та архітектурні спеціальності. У цьому випадку випускники одразу отримують диплом магістра.
Програм бакалаврату англійською в країні майже стільки ж, скільки естонською. Під час навчання на бакалавраті у студентів 3 види предметів, з кожного з них потрібно набрати необхідну кількість кредитів ECTS:

 • Обов'язкові профільні курси;
 • Дисципліни на вибір, пов'язані з досліджуваною спеціальністю;
 • Вільні елементи із будь-якої сфери.

Також деякі університети, крім основної спеціалізації, пропонують додаткову. Комбінація може бути будь-якою: наприклад, інженерія + психологія. Ця традиція запозичена з американських вишів.

Магістратура в Естонії

Магістратура - другий рівень вищої освіти в Естонії. Навчання тут зазвичай триває 2 роки. Однак, якщо перед цим студент закінчив 4-річний бакалаврат, можна впоратися і за рік. Таким чином, ступінь магістра учні отримують, набравши від 60 до 120 ECTS. Для вступу до магістратури в Естонії не обов'язково мати диплом бакалавра з ідентичної спеціальності. Головне - під час співбесіди показати наявність базових знань, які необхідні для подальшого навчання.
Залежно від орієнтації програми, теоретичної або більш прикладної, в якості випускної роботи студенти можуть як писати диплом, так і створювати груповий або індивідуальний проект і тестувати його. Головні виші країни тісно співпрацюють із дослідницькими центрами та комерційними компаніями, де магістранти можуть пройти стажування.

Вступ та вимоги у вузах Естонії

Вступити до вузів Естонії можна відразу після закінчення старшої школи в Україні та СНД. Середній бал атестата має становити не менше 60% максимального. Високий GPA підвищить шанси на вступ та стипендію. Також зазвичай просять повідомити результати ЗНО чи іншого державного випускного іспиту. Тут бали не такі важливі: здавання обов'язкових предметів скоріше підтверджує, що у рідній країні ви маєте право вступати до вишу.

Зарахування відбувається щорічно з квітня до липня. Точніший дедлайн залежить від конкертного вузу та громадянства абітурієнта. Спочатку вступник має заповнити онлайн-заяву на порталі Dream Apply (https://dreamapply.com/), прикріпити до неї скани необхідних документів та мотиваційний лист. Подати заявки можна максимум у 5 вузів, на 2 програми у кожному. Все робиться через одну анкету. Після цього проводиться інтерв'ю через Skype та/або онлайн-тести з предметів в галузі майбутньої професії.

Якщо після всіх етапів відбору приймальна комісія дає позитивну відповідь, засвідчені паперові копії та переклади всіх документів на англійську або естонську мову потрібно надіслати поштою.

В Естонії багато програм англійською мовою. Для навчання там знадобиться сертифікат IELTS чи TOEFL.

Естонія уклала договори про взаємне визнання документів про освіту з Латвією, Литвою, Китаєм та Україною. Студентам із цих країн підтверджувати свої атестати та дипломи не потрібно - достатньо перекладу естонською чи англійською.

Навчання в Естонії фото 3Курси естонської мови

Студенти всіх національностей можуть навчатися в державних університетах країни естонською мовою безкоштовно при навантаженні щонайменше 30 ECTS на семестр. Для цього потрібно скласти іспит Eesti keele tasemeeksam рівня B1 або вище. Він безкоштовний і проводиться 4 рази на рік у Таллінні, Нарві, Йихві та Тарту. З іншого боку, при успішному складанні іспиту можна запросити повернення коштів, витрачених на вивчення естонської мови у навчальних закладах країни.

Підготуватися до іспиту можна в одній із численних мовних шкіл або на курсах університету Тарту. Тут є підготовчий рік з естонської мови вартістю 1,392 USD в семестр, а також короткі, літні та онлайн-курси. Навчальне навантаження на річному курсі залежатиме від початкових знань студента. Ті, хто вивчає мову з нуля, повинні за рік набрати 60 ECTS, що дорівнює повному навантаженню студента університету.

Вартість навчання в Естонії

Тип навчання Вік Тривалість Мін. вартість Середня вартість Рівень володіння мовою Іспити
Коледж 15+ 1-4 роки Безкоштовно 2,900 USD/рік Intermediate (B1) IELTS 5.5 / TOEFL IBT 72 / EKT B1
Бакалаврат 18 3-4 роки Безкоштовно (на естонській мові в державному вузі) 4,640 USD/рік Intermediate (B1) IELTS 5.5 / TOEFL IBT 72 / EKT B1
Магістратура 20+ 1-2 роки Безкоштовно (на естонській мові в державному вузі) 4,640 USD/рік Intermediate (B1) IELTS 5.5 / TOEFL IBT 72 / EKT B1

* У таблиці наведено приблизні ціни. Уточнюйте інформацію на сайті навчального закладу.

Стипендії та гранти у вузах Естонії

 • Дора Плюс (Dora Plus) - щомісячні стипендіальні виплати для найкращих іноземних студентів магістратури державних університетів. Відібрані кандидати одержують 406 USD на місяць протягом 1 навчального року. Подати заявку можна як на 1, так і 2 курсі.
 • Гранти від університетів (tuition waiver) - бюджетні місця для визначних абітурієнтів. Стипендія покриває всі витрати на навчання на рівні бакалаврату чи магістратури. Отримують її, як правило, 3-5 вступників щороку. У деяких ВНЗ замість такої опції є знижки на навчання. Уточнювати інформацію необхідно на сайті вибраного вишу.
 • Стипендії за фахом від університетів - як правило, більш поширені у технічних вузах. 186-348 USD щомісяця отримують найкращі студенти бакалаврату та магістратури, які навчаються на стратегічно важливих для Естонії спеціальностях. В основному вони пов'язані з інженерією та IT.
 • Стипендія МЗС Естонії (Scholarship of Estonian Ministry of Foreign Affairs) - можливість додаткового фінансування для студентів із країн поза ЄС, з якими Естонія активно співпрацює. Розмір виплат: 464 USD на місяць. Список країн та спеціальностей потрібно уточнювати на сайтах вузів.

Робота під час навчання в Естонії

Іноземні студенти за наявності temporary residence permit можуть працювати під час навчання без додаткового дозволу. Суворих обмежень за кількістю годин немає - головне, щоб через підробіток не було серйозних проблем із успішністю та своєчасним складанням іспитів. За статистикою майже 50% іноземних студентів в Естонії поєднують навчання та роботу. Щоб знайти постійну роботу в Естонії, бажано знати національну мову, тому вибір позицій для студентів англомовних програм зазвичай обмежений. Тим не менш, у великих містах на кшталт Таллінна і Тарту багато можливостей для підробітку у сфері туризму та обслуговування, де знадобляться знання російської та англійської. Середня зарплата по країні: 9 USD за годину або 1,508 USD на місяць. Однак студенти часто працюють неповний день або не на найвищих посадах, тому ставка може відрізнятися.

За матеріалами: https://www.unipage.net

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

 • Травень-Серпень 2022

  Абітурієнту 2022: Порядок вступу до вузів у 2022 році. Графік проведення НМТ. Путівник професій КПІ ім. Ігоря Сікорського у галузі електричної інженерії. Кращі університети України запрошують на навчання. Європейські університети пропонують українцям спрощений вступ і стипендії. Кращі університети Литви, Німеччини, Словенії запрошують українців на навчання в 2022 році. Читайте про все це в журналі "Сучасна освіта" №5 (травень - серпень, 2022 рік) Читати далі
 • 1

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти