Навчання в Словенії для українців

Незважаючи на вкрай невеликі розміри держави, навчання у Словенії проводиться на високому рівні, а випускники вишів легко знаходять роботу у країнах Євросоюзу.

Уряд республіки постійно дотримується політики всебічного розвитку та поліпшення навчальної бази. Близько 6% ВВП щорічно витрачається на створення та оснащення науково-дослідних лабораторій та бібліотек при університетах. Основна увага приділяється розробкам у галузі робототехніки, біокібернетики, молекулярної біології.

Крім того, у вузах регулярно проводять лекції та практичні заняття вчені зі світовою популярністю. Для читання лекцій запрошують чинних міністрів, успішних підприємців, радників, які працюють на уряд, та знаменитих професорів з інших країн.

Освітній процес у Словенії ведеться за стандартами Болонської системи. Випускники вишів країни одержують диплом, визнаний у всьому світі. Студентам-іноземцям на час навчання оформляється ВНП. Це дає можливість працювати у процесі навчання, не оформлюючи додаткового дозволу. Після закінчення університету термін дії ВНП продовжують ще на 6 місяців, щоб випускники мали можливість підшукати роботу на території країни.

Навчання у вузах Словенії значно полегшує процедуру набуття громадянства. Кожний рік навчання буде враховано як 2 роки проживання. Завдяки цьому після закінчення університету випускники мають не 5 років проживання в країні, потрібні для набуття громадянства, а понад 10.

Навчання в Словенії foto 1

Університетська освіта

Навчання у вузах Словенії може тривати від 4 років і більше. Студентам, які бажають отримати докторську ступінь, знадобиться близько 8 років за умови вступу до університету на базі середньої освіти.

Заняття розпочинаються 1 жовтня та тривають до липня. Освітня система у вузах складається з 4 ступенів:

 • Диплом інженера;
 • Бакалаврат;
 • Магістратура;
 • Докторантура.

Ступені вищої освіти

У Словенії діють 3 державні університети, 2 міжнародні університети, 1 приватний університет та 41 інститут. Стандарти викладання та вимоги до навчального процесу незмінні для всіх вузів республіки. Окрім іншого, у Словенії успішно існують бізнес-школи (коледжі), які дають змогу здобути вищу спеціальну освіту з дипломом інженера.

Ступені освіти:

 • Освіта за програмою інженер можлива як у коледжі, так і на окремому факультеті університету. Навчання проходить 3-4 роки та орієнтоване на отримання дієвих навичок у обраній професії та практичній роботі;
 • Для здобуття ступеня бакалавр потрібно пройти 3-6 років навчання залежно від обраного факультету. Перед отриманням диплома студенти обов'язково мають захистити наукову роботу. Випускники зі ступенем бакалавр можуть провадити трудову діяльність як кваліфіковані спеціалісти або продовжити навчання на наступних ступенях;
 • Третій ступінь освіти у вузах Словенії - навчання у магістратурі. Навчання займає 1-2 роки. Магістратура стає доступною після отримання ступеня бакалавра. Завершальна стадія навчання - це захист дисертації та здобуття ступеня магістра природничих або гуманітарних наук;
 • Наступний ступінь навчання - здобуття докторського ступеня. Вступити можуть студенти, які закінчили магістратуру. Тривалість навчання - 4 роки.

Умови вступу до університету

У більшості університетів навчання ведеться словенською або англійською мовами. При цьому для вступу до першого курсу бакалавра мовного іспиту немає. При переході на наступний курс потрібно підтвердити знання мови. Деякі університети Словенії практикують російськомовне навчання першого курсу.

На замітку! Для тих студентів, чия рідна мова - українська або російська, краще вибирати навчання словенською, тому що її освоїти набагато легше, ніж підтягнути знання англійської до потрібного рівня.

Вступних іспитів в університетах немає. Винятки становлять: Творчі програми; Педагогіка; Журналістика.

Зарахування проводиться з урахуванням шкільної успішності. В окремих випадках адміністрація вишу може попросити підтвердити знання з певних предметів шкільної програми або провести процедуру нострифікації документів.

Вступ на програму бакалавра можливий за наявності базової середньої освіти. Для абітурієнтів із країн СНД підтвердженням є шкільний атестат чи диплом коледжу або технікуму. Для вступу іноземців кількість вільних місць обмежена, тому конкурс є дуже високим. Зараховують абітурієнтів, які мають більш високі оцінки у шкільному атестаті.

Вартість навчання

Оплата за навчання безпосередньо залежить від престижності обраного університету та професії. Крім того, на вартість впливає програма навчання. Державні університети не надто виділяються щодо оплати від комерційних.

Програма навчання Вартість, євро на рік
Бакалаврат 1500-3000
Магістратура 2200-3000
Докторантура 2500-3000

Безкоштовне навчання

Безкоштовно навчатися у Словенії можуть лише студенти, які є громадянами країни або мають ПМП. Для іноземців безкоштовне навчання недоступне. Винятком є громадяни Євросоюзу або студенти з обміну.

Стипендії і гранти

Студенти з країн, які підписали двосторонню угоду та беруть участь у програмах обміну, до яких належить і Україна, можуть претендувати на отримання стипендій.

Отримувати допомогу можуть лише студенти, які вже мають закінчену освіту за програмою бакалавр і навчаються у магістратурі чи докторантурі. Максимальний вік претендента на виплату стипендії не може перевищувати 35 років. Щомісячні виплати студентам становлять від 200 до 220 євро. Крім того, для студента оформляється безкоштовна страховка.

На виплату стипендії можуть претендувати лише учні з чудовою успішністю. Вони мають можливість отримати державну стипендію, виділену Центром з підтримки мобільності європейських програм CMEPIUS або Науково-освітнім фондом Ad futura. Науково-освітній фонд зазвичай надає підтримку студентам, які беруть участь у дослідницьких програмах.

Стажування та програми з обміну

Студентам ВНЗ Словенії доступні безперешкодні подорожі країнами Євросоюзу. Усі великі університети активно беруть участь у програмах обміну студентами практично з усіма країнами Європи. Таким чином, учні вузів республіки можуть претендувати на поїздку з обміну або стажування в іншій європейській державі.

Проживання та харчування студентів

Кімната у студентському гуртожитку коштуватиме від 100 до 300 євро щомісяця. Нормально прожити студенту цілком можливо на 400-500 євро на місяць, включаючи харчування та проживання. Для всіх, хто навчається, діють хороші знижки на транспортні витрати та харчування. Безкоштовно гуртожиток надається лише для студентів, які беруть участь у програмах обміну.

Працювати студенти мають право лише на канікулах. У навчальний час підробітки заборонені.

Кращі університети

Університети Словенії, що належать державі, безумовно можна віднести до найкращих вишів країни:

Університет Любляни - найбільший і найстаріший вищий навчальний заклад країни, що знаходиться в самому її "серці". Входить у топ найкращих університетів світу за версією ARWU. Є членом різноманітних дослідницьких організацій світу. Має двосторонні угоди та бере участь у програмах обміну студентами з більш ніж 100 університетами різних країн. Рік створення: 1919. Кількість факультетів - 23. Кількість студентів - 60000. Офіційний сайт університету - https://www.uni-lj.si/

Маріборський університет - наступний за значимістю у Словенії. Визнаний найкращим вузом Європи за версією TIMES. Належить до автономних науково-дослідних установ. Рік створення: 1859. Кількість факультетів - 17. Кількість студентів - 15000. Офіційний сайт університету - https://www.um.si/Strani/default.aspx

Приморський університет - наймолодший державний вуз Словенії. Знаходиться на заході країни, на Адріатичному узбережжі, у місті Копер. Після закінчення університету випускники отримують диплом із додатками двома мовами. Рік створення: 2003. Кількість факультетів - 7. Кількість студентів - 5400. Офіційний сайт університету - https://www.upr.si/

Університет в Новій Гориці - приватний некомерційний університет Словенії. За міжнародним рейтингом U-Multirank перевершує багато університетів регіону. Особливою гордістю університету є адронний коллайдер, який перебуває у лабораторії астрофізики елементарних часток. Цей прискорювач з'явився завдяки співпраці Університету Нової Гориці і Японського центру фізики високих енергій. Вони разом проводять дослідження в області елементарних часток розпадів B-мезонів. Переваги навчання в Університеті Нової Гориці - це практично індивідуальний підхід до кожного студента, забезпечення сучасним обладнанням для досліджень, участь у державних проектах, різноманітне мовне та культурне середовище.
Офіційний сайт університету - https://www.ung.si

З повним каталогом внз Словенії та програмами навчання ви можете ознайомитись на сайті "Навчання в Словенії" - https://studyinslovenia.si/

Терміни вступу до ВНЗ Словенії 2022/2023

Університет Бакалаврат - перший потік Бакалаврат - другий потік Бакалаврат - третій потік
Університет Любляни 15 лютого - 20 квітня 2022 5-6 вересня 2022 немає
Маріборський університет 15 лютого - 20 квітня 2022 6-8 вересня 2022 немає
Університет в Новій Гориці лютий - березень травень-липень серпень
Новий університет червень серпень немає

* В таблиці приведені лише дані по декількох університетах. Точні дати відрізняються у кожному університеті та на кожному факультеті, уточнюйте інформацію на офіційних сайтах навчальних закладів.

За матеріалами Олени Попкової, https://migrantvisa.ru

 

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

 • Травень-Серпень 2022

  Абітурієнту 2022: Порядок вступу до вузів у 2022 році. Графік проведення НМТ. Путівник професій КПІ ім. Ігоря Сікорського у галузі електричної інженерії. Кращі університети України запрошують на навчання. Європейські університети пропонують українцям спрощений вступ і стипендії. Кращі університети Литви, Німеччини, Словенії запрошують українців на навчання в 2022 році. Читайте про все це в журналі "Сучасна освіта" №5 (травень - серпень, 2022 рік) Читати далі
 • 1

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти