Нострифікація атестата та диплома для вступу до вузу Чехії

З року в рік кожен абітурієнт, який прибув до Чеської Республіки, стикається з таким процесом, як нострифікація. У цій статті ми докладно розберемо, що таке нострифікація та яким чином здійснюється визнання здобутої раніше середньої освіти.

Навчання в Чехії - нострифікація - фото 1Нострифікація шкільного атестату

Нострифікація - це процедура визнання шкільного атестата про середню освіту або диплома про вищу освіту рівноцінною освітою, здобутою в Чеській республіці. Нострифікація є обов'язковою умовою для вступу до чеських вузів як для випускників шкіл, так і для дипломованих фахівців. Процедура визнання атестата про середню освіту та диплома про вищу освіту відрізняються. Ми розберемо обидва варіанти. І почнемо ми з нострифікації середньої освіти. Процес нострифікації складається з кількох стадій: переведення документів, їх подання до магістрату міста до відділення Міністерства освіти ЧР, підготовка до іспитів та їх подальше складання.

Перелік необхідних документів

Для нострифікації шкільного атестата про повну середню освіту необхідно надати наступний пакет документів:

 • Атестат про середню освіту
 • Додаток до атестату
 • Довідка про години за останні 4 роки навчання у школі
 • Підтвердження про проживання
 • Якщо на момент подачі документів на нострифікацію Вам не виповнилося 18 років, то потрібно мати довіреність на людину, яка представлятиме ваші інтереси в магістраті чи крайовому уряді.
 • Для студентів, які навчалися у приватній школі, потрібно буде надати ліцензію школи.
 • Заповнена заява
 • Квитанція про оплату держмита

Усі документи мають бути переведені у судового перекладача. Рекомендуємо користуватися послугами перекладача безпосередньо в Чехії.

Куди всі ці документи треба подавати?

Документи подаються до Магістрату, якщо ви мешкаєте в Празі або в крайовий уряд, якщо ви мешкаєте в іншому місті. Іспити для нострифікації завжди здаються за місцем проживання (навчання) абітурієнта. Магістрат розглядає документи протягом місяця та після цього призначає іспити. Тобто приблизно через місяць вам на пошту приходить лист, в якому міститься інформація про іспити, в якій гімназії їх потрібно складати і в які терміни це необхідно зробити.

Які можуть призначити іспити?

Співробітники департаменту оцінюють документи, порівнюють кількість годин на всі предмети. З тих предметів, де кількість годин сильно відрізняється, призначають іспити. Як правило, це 3 іспити з дисциплін зі шкільної програми. Призначити можуть будь-які предмети. Найчастіше це географія, біологія, хімія, інформатика. Але може бути і англійська та історія (якщо говоримо про Прагу). У Ліберці, наприклад, завжди призначають математику, англійську і будь-який третій предмет. Тобто, ви вже спочатку знаєте, що вам потрібно буде складати математику та англійську мову. На підготовку дається зазвичай 2-3 тижні. Тобто через 2-3 тижні у вас буде перший іспит і всі наступні пройдуть з інтервалом в 5-7 днів. В окремих випадках іспити складаються в один день. Іспити необхідно складати чеською мовою, можливе залучення перекладача у разі мовних труднощів.

Як здавати: усно чи письмово?

Ряд гімназій вимагають складання іспитів усно, деякі письмово, іноді абітурієнту надається вибір. Також екзаменаційна комісія поцікавиться вашим бажанням здавати предмет із перекладачем.

Як готуватись?

На сайтах усіх гімназій розміщено списки питань, які можуть бути на іспиті. Існують спеціальні підручники для підготовки. Готуватися до іспитів потрібно ретельно, оскільки ціна помилки висока.На іспитах оцінки не ставлять, працює система "склав/не склав". Результати відомі того ж дня. Після цього магістрат готує вже сам документ про нострифікацію - за часом це займає близько 3-х тижнів. Тобто весь процес нострифікації від початку і до кінця займає приблизно 3 місяці.

Навчання в Чехії - нострифікація - фото 2

Коли університети вимагають нострифікацію?

Це правило кожен окремий університет встановлює індивідуально. Іноді до дня першого іспиту (кінець травня чи початок червня), у деяких університетах до дати запису на навчання - це або початок липня, або початок вересня. У деяких вишах є строго призначена дата. Найдовше "чекає" Карлів університет - до 30 вересня. Відповідно, займатися процесом нострифікації потрібно з урахуванням цього чинника.

Наскільки реально здати нострифікацію з першого разу?

Як правило, всі студенти, які мали гарну успішність у школі, складають іспити з першого разу. Якщо перша спроба була невдалою, то можна заново подати документи і перескласти іспити. Кількість спроб необмежена. Єдине, що вас обмежує - це терміни подання нострифікації до університету.

Чи є варіант, за якого не призначають іспити?

Студентам, які мають закінчену середньоспеціальну освіту, можуть визнати диплом без іспитів. Залежить від міста проживання. У Празі зазвичай не призначають іспити, якщо у вас закінчений коледж з технічною спеціальністю. У Брно, якщо у вас закінчена середньо-спеціальна освіта, іспити не призначаються.Нещодавно багато чеських вишів отримали унікальну можливість проводити внутрішню нострифікацію, завдяки якій навіть абітурієнти, які вступають після закінчення школи, можуть не складати нострифікаційні іспити.Однією з головних переваг внутрішньої нострифікації в чеських вишах є те, що її можна пройти дистанційно, не приїжджаючи до Чехії. Насправді всю процедуру вступу можна пройти онлайн.

Нострифікація вищої освіти

Щоб продовжити навчання в магістратурі або докторантурі в чеському акредитованому вузі, необхідно нострифікувати диплом, отриманий за межами Чеської Республіки. Іншими словами, без нострифікації російський, український чи будь-який інший диплом не матиме в Чехії юридичної сили.

Які документи потрібні?

 • Диплом про вищу освіту
 • Додаток до диплома
 • Заповнена заява
 • Квитанція про оплату держмита
 • Якщо цим процесом ви займаєтеся не самостійно, необхідно підготувати завірену нотаріусом довіреність

Усі документи нотаріально засвідчені та переведені у судового перекладача (вартість послуг перекладача уточнюйте на сайті обраного вами агентства).

Куди подавати?

Документи подаються до університету, де є спеціальність, подібна до вашої освіти.На сайті кожного університету є розділ Nostrifikace, в якому вказані контактні дані людини, яка приймає документи на нострифікацію. Якщо Вам буде потрібна консультація, то з ним можна домовитися про зустріч, показати документи і поставити всі запитання. Також у мережі інтернет можна знайти відгуки студентів, які вже здали нострифікацію. При нострифікації вищої освіти іспити складати не потрібно, за винятком медицини та іноді юриспруденції (для цих випадків існує окрема процедура). За термінами весь процес триває приблизно 1 місяць. Тобто ви подаєте документи і чекаєте приблизно місяць, потім отримуєте лист із готовою нострифікацією.

Чи завжди визнають диплом?

Іноді буває, що не визнають, якщо програма навчання відрізняється від програми подібної спеціальності. Але в такому разі можна подати апеляцію до міністерства освіти і після цього вже з ймовірністю 90% ваш диплом визнають.

Чи визнають спеціалітет?

Спеціалітетом називають повноцінну вищу освіту, спрямовану на набуття студентами теоретичних знань та практичних навичок. Після закінчення спеціалітету студенти отримують кваліфікацію "спеціаліст" із зазначенням певної спеціалізації. Процес навчання триває протягом 5-6 років.Так, вам можуть при закінченому спеціалітеті визнати закінчену магістерську освіту, але при цьому ви не маєте права користуватися титулом магістр. У Чехії прийнято прописувати у документах титул. Тобто ви не зможете вказати цю інформацію в документах, але ви матимете можливість вступати до докторантури. Іноді буває, що при закінченому спеціалітеті вам визнають бакалавра. У такому разі ви зможете вступити до магістратури.Тепер вам відомий весь порядок оформлення нострифікації. Це не складно. Потрібно тільки зробити все вчасно і пройти цей процес.

За матеріалами: https://www.educationcenter.cz

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

 • Травень-Серпень 2022

  Абітурієнту 2022: Порядок вступу до вузів у 2022 році. Графік проведення НМТ. Путівник професій КПІ ім. Ігоря Сікорського у галузі електричної інженерії. Кращі університети України запрошують на навчання. Європейські університети пропонують українцям спрощений вступ і стипендії. Кращі університети Литви, Німеччини, Словенії запрошують українців на навчання в 2022 році. Читайте про все це в журналі "Сучасна освіта" №5 (травень - серпень, 2022 рік) Читати далі
 • 1

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти