Освіта у Словаччині після 9 класу для українців
Середня спеціальна словацька освіта відрізняється від української більш розгалуженою системою навчальних закладів.
Це гімназії, спеціалізовані школи, коледжі та середні школи. Після деяких можна вступати до вишів, а після інших не можна. Якщо студент не складав головного іспиту - матуриту (аналог ЗНО), то шлях до вищих навчальних закладів для нього закритий, але при цьому він може йти працювати.
Вступ до коледжу після 9 класу для іноземних студентів можливий за хорошого знання словацької мови, яку можна освоїти або на курсах у Словаччині, або приватним чином.
Коледжі
Коледжі - навчальні заклади, після яких можна вступати до університету чи академії. Безкоштовні коледжі після 9 класу фінансуються державою. Вступити туди складніше, ніж до приватних закладів, оскільки на безкоштовне навчання претендують не лише громадяни Словаччини, а й іноземні студенти.
Скільки коштує навчання у коледжі залежить від того, якою мовою ведеться викладання. Безкоштовно можна вчитися тільки словацькою. Окрім цього, є навчальні заклади, у яких викладання ведеться англійською, німецькою, іспанською мовами. У деяких можна вчитися французькою.
У приватних закладах також можна здобути хорошу освіту, але рівень дещо нижчий - приватні структури добирають студентів з тих, що не вступили на безкоштовні програми, тобто рівень знань у них спочатку нижчий.
Цінова політика різна. За бажанням можна знайти приватний коледж за прийнятну ціну.
Гімназії
Замість безкоштовного коледжу після 9 класу можна піти навчатись у гімназію. Навчання там триває 4 роки і розраховане на те, що після гімназії людина вступатиме до вишу. Вступати можна після 5 класу або після 9. Після закінчення гімназії студенти складають матуриту - серію усних та письмових іспитів, які підтверджують атестат та дають право на вступ до університету.
Після гімназії можна також йти працювати - у загальноосвітніх навчальних закладах Словаччини викладають основи будь-якої спеціальності, що дозволяють розпочинати професійну діяльність.
Спеціалізовані середні школи
Прирівнюються до наших професійно-технічних училищ. Термін навчання - 3 роки після 9 класу. У стінах школи здобувають такі спеціальності як кухар, слюсар, електрик, механік.
Після спеціалізованої школи випускники не мають права вступати до вузу - тут здача матурити не обов'язкова. Атестат про повну середню освіту можна отримати, відучившись ще 2 роки.
Середні школи
Середні школи - навчальні заклади, схожі за рівнем із нашими коледжами чи технікумами. Людина отримує спеціальність і може працювати. Термін навчання 4-5 років, після чого можна вступити до вузу за своїм напрямом. Спеціальності - молодший медичний співробітник, викладач дошкільних закладів, а також технічні напрямки та спеціальності мистецтва.
Як вступити до словацького колледжу
Для того, щоб поїхати вчитися після 9 класу до Словаччини, потрібно передусім правильно підготувати документи:
- Закордонний паспорт.
- Отримати візу у консульстві.
- Перекласти документи про освіту та нострифікувати їх.
- Підготуватися до складання мовного іспиту з міжнародних вимог.
Готувати документи можна самостійно або замовити консультацію та послуги фірми, яка займається відправкою студентів на навчання за кордон. Закони часто змінюються і можна не врахувати якусь дрібницю, що не дозволить вчасно потрапити до коледжу.
Чому краще починати з колледжу
- За час перебування в країні людина може освоїти мову та вступити до вузу без підготовчого відділення;
- дитина освоїть систему, як відбувається процес навчання, і у вузі почуватиметься впевненіше;
- основна маса абітурієнтів планують вступати одразу до вузів, а після словацького коледжу у дитини буде явна перевага у спеціальних предметах та знанні мови.
Ще одна перевага - обов'язковий дозвіл на проживання для студентів. Чим довше людина перебуває в країні, тим більше має шансів отримати громадянство, а зі Словаччини можна потрапити в будь-яку країну Європи.
За матеріалами Інтернет-ЗМІ