На навчання до Німеччини: інформація для абітурієнтів

Для когось вже розпочався новий семестр навчання у Німеччині, а хтось ще лише розглядає німецький виш як альтернативу. Ось кілька вагомих аргументів, що можуть вплинути на рішення.

Німеччина визнана найпривабливішою країною серед іноземних студентів. Здобуття вищої освіти в німецькому вузі пов'язане з цілою низкою особливостей. В цій статті мова йде про те, які особливості слід врахувати під час вибору цього місця навчання.

Навчання в Німеччині foto1

Плата за навчання

За здобуття першої вищої освіти німецькі державні виші більше не стягують платню. Винятком є вузи землі Баден-Вюртемберг, які з осені 2017 року запровадили платне навчання для студентів не з ЄС. Бакалаврські програми, програми з формою навчання "Держекзамен" - Staatsexamen (наприклад, для майбутніх медиків, педагогів або юристів) та більшість магістерських програм очного навчання можна відвідувати безкоштовно. У випадку студентів із пострадянських республік, які закінчили вуз у себе на батьківщині, навчання в Німеччині за тією ж чи новою спеціальністю також вважається першою вищою освітою.

У деяких вузах плату беруть із тих, хто суттєво перевищує допустимий вузом термін навчання, - прострочення може коштувати 400-500 євро на семестр (Langzeitstudium). Деякі вузи пропонують платні бакалаврські та магістерські програми для тих, хто хоче здобувати освіту без відриву від виробництва. Платити доведеться і за програми MBA та дистанційне навчання.

Конкурс атестатів

Стати студентом у Німеччині можна, як правило, без вступних іспитів. Загалом спеціальності діляться на два типи: ті, куди беруть усіх бажаючих, і ті, прийом на які обмежений (фармакологія, медицина, юриспруденція та інші спеціальності із позначкою Numerus Clausus). На такі спеціальності зараховують на основі конкурсу атестатів. Прохідний бал змінюється рік у рік, залежно від кількості поданих заявок та рівня академічної успішності кандидатів.
Останніми роками дедалі більше спеціальностей переводять на режим NC. Число заявок з боку абітурієнтів зростає, щоб забезпечити якість освіти, виші змушені вдаватися до більш жорсткого відбору.

Семестровий внесок

Єдина умова для початку та продовження навчання - оплата семестрового внеску (Semesterbeitrag). Діапазон семестрових внесків у різних німецьких вишах коливається в межах 70 - 410 євро.

У цю суму входить вартість студентського проїзного квитка, що дозволяє користуватися громадським транспортом у межах міста, регіону та навіть усієї федеральної землі. Серед іншого семестровий внесок покриває витрати вишів на організацію безкоштовних мовних курсів, спортивних секцій та сервісних служб для студентів.

Витрати на життя

Загалом під час навчання та проживання в Німеччині потрібно розраховувати на суму 700-800 євро на місяць. Оренда житла - найбільша стаття витрат. Кімната в гуртожитку обходиться найдешевше (приблизно 240 євро на місяць). Найдорожче - окрема квартира, причому ціни на житло у різних містах сильно різняться. Щомісяця приблизно 70 євро йдуть на обов'язкове страхування (на випадок хвороби та на випадок необхідності у догляді). За результатами опитувань серед студентів, близько 70 євро вони платять за додаткову страховку, відвідування лікаря та медикаменти, 30 євро йдуть на навчальні посібники та ще стільки ж - на оплату телефонних розмов та інтернету. Харчування коштує в середньому 170 євро на місяць. На транспортні витрати (якщо не покриваються студентським квитком) йде понад 80 євро. І приблизно 70 євро витрачається на дозвілля та розваги.

Тому, хто хоче отримувати стипендію, слід подбати про це наперед. Самі виші стипендію не дають. Єдиний виняток - програма "Стипендія Німеччини" (Deutschlandstipendium). Але вона діє далеко не у всіх вузах і отримати її вдається також далеко не всім. Звертатися за фінансовою підтримкою слід насамперед у стипендіальні фонди.

Ставлення до іноземців

Німецькі виші давно взяли курс на інтернаціоналізацію освіти. Кожен десятий учень - іноземець. Для студентів з-за кордону існують спеціальні сервісні служби (International Office), для них також організовують мовні курси, екскурсії та інші заходи, які допомагають освоїтися та зрозуміти місцеву культуру.

Джерело: https://www.dw.com, Тетяна Вайнман

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

  • Травень-Червень 2022

    Абітурієнту 2022: Порядок вступу до вузів у 2022 році. Графік проведення НМТ. Путівник професій КПІ ім. Ігоря Сікорського у галузі електричної інженерії. Кращі університети України запрошують на навчання. Європейські університети пропонують українцям спрощений вступ і стипендії. Кращі університети Литви, Німеччини, Словенії запрошують українців на навчання в 2022 році. Читайте про все це в журналі "Сучасна освіта" №5 (травень, 2022 рік) Читати далі
  • 1

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти

Журнал "Сучасна Освіта"

05 179 2022

Останній випуск

Попередні випуски

Підпишись