Як організувати вступ до бакалаврату або магістратури в Італії

Є думка, що навчання за кордоном - це для багатих чи гіперталановитих. Насправді, розуміючи специфіку та структуру італійської системи освіти, поповнити лави європейських студентів не так вже і складно. Справа за малим - визначитися зі ступенем освіти та напрямом підготовки.

Навчання в Італії foto1

Бакалаврат

Вступити на бакалаврат в Україні та в Італії - дві великі різниці, хоча б з тієї причини, що для здобуття вищої освіти в Італії вам необхідно вже мати за плечима 12 років освіти (в італійських школах навчаються 12 років). На другий рік в 11 класі заради цього залишатися не варто, є демократичніші способи: 9 років школи + 3 роки коледжу, 11 класів + 1 рік бакалаврату в Україні. Або 11 років у школі + 1 рік у Італії за програмою Foundation Course. Цей курс якраз на один рік, для абітурієнтів пропонується два напрямки на вибір - Science або Humanities. Перший розрахований переважно для продовження навчання з технічних спеціальностей, другий - з гуманітарних. Це відмінна основа для продовження навчання на бакалавраті в Європі та занурення в італійський спосіб життя. Один мінус - курс платний, стипендій не передбачено.

Магістратура

З магістратурою справи простіші. Абсолютно неважливо, скільки вам років (Європа позбавлена стереотипів щодо віку студентів), для вступу достатньо шкільної освіти + закінченого бакалаврату в Україні. Крім того, можна змінити напрямок підготовки і, по суті, отримати ще одну освіту, відучившись лише два роки в Європі. Будучи іноземним студентом, в Італії також можна навчатися безкоштовно та отримувати вагому фінансову підтримку від університету - від 5 000 євро на рік. Для цього передбачено низку стипендій: DSU (для "малозабезпечених" або "нужденних" студентів, якими є практично всі приїжджі з України та країн СНД), MAECI (стипендія міністерства закордонних справ Італії), merit-based (внутрішні стипендії ВНЗ за академічні заслуги), Invest your talent in Italy (спеціалізована стипендія, в основному, для творчих напрямів підготовки) та інші.

Аплікаційні документи

Для подання заявки на бакалаврат або магістратуру до італійського ВНЗ потрібно підготувати приблизно однаковий пакет документів:

 • Апостильовані та перекладені на італійську атестат про середню освіту та диплом про вищу освіту (для магістратури),
 • Апостильовані та перекладені на італійську мову шкільний атестат, диплом коледжу або довідка про успішне закінчення 1 курсу університету (якщо вступаєте на бакалавр з України, без проходження Foundation Course),
 • Dichiarazionne di valore - важливий документ, який не має аналогів в українській системі, підтверджує, що дипломи прийняті та визнані в італійській системі (потрібно як для бакалаврату, так і для магістратури),
 • Мовний сертифікат (якщо навчання англійською мовою - IETLS, TOEFL, якщо навчання італійською - CILS, але є ВНЗ, які не вимагають підтверджень знань мови),
 • Резюме (CV) - чітко структурована розповідь про себе та свій життєвий шлях: навчання, стажування, благодійність, робота, навички та ін.,
 • Мотиваційний лист (щиросердне визнання на тему "Чому я хочу вчитися у вашому університеті і саме на цій спеціальності?"),
 • Рекомендаційні листи (для магістратури в ідеалі 2 листи від роботодавців та/або викладачів та інших людей, які бачили, як ви себе виявили в навчанні чи роботі; для бакалаврату не завжди запитують),
 • Портфоліо (на вимогу),
 • Результати вступних випробувань (проводяться як на етапі вступу на бакалаврат, так і в магістратуру, але не на всі спеціальності та не у всі ВНЗ).

Іспити

Далі процес вступу залежатиме безпосередньо від обраної спеціальності та університету. На такі напрями бакалаврату як медицина або, наприклад, юриспруденція, без вступних іспитів не обійтись. А для подання до магістратури на ці ж напрямки дивитимуться на ваш перший диплом - бакалаврату. Водночас, вступити на менеджмент чи економіку можна без додаткових іспитів. Втім, як і на такі творчі спеціальності, як дизайн чи архітектура, проте тут знадобиться портфоліо з роботами. Якщо іспитів не уникнути, то до них потрібно бути готовим. Які бувають вступні випробування?

Для бакалаврату:

 • TOLC - очний іспит, що проводиться вже безпосередньо в Італії, в основному, потрібен для навчання італійською мовою,
 • SAT Reasoning Test - іспит англійською мовою, що складається з 3-х блоків: математика, есе, аналітичне читання,
 • IMAT - обов'язковий іспит для абітурієнтів медичних ВНЗ, проходить англійською мовою (італійською мовою є аналог),
 • Внутрішній іспит - варіюється від конкретного ВНЗ та спеціальності (може бути на перевірку мовних навичок або знань з конкретної області).

Для зарахування в магістратуру найчастіше або не проводять вступних випробувань взагалі, або організують онлайн-інтерв'ю, на якому професори можуть поставити питання як такі, що відносяться до академічних знань за спеціальністю, так і не вимагають вузькоспеціалізованих знань. Наприклад, чому саме наш університет? Чому цікавитеся цією галуззю? Ким хочете працювати після закінчення навчання?

Інтерв'ю особливо актуально для тих, хто хоче змінити напрямок проф.підготовки, це шанс заявити про себе і змусити комісію повірити в те, що ви щиро зацікавлені в здобутті нової професії та готові вчитися, докладаючи максимум зусиль, щоб подолати прогалину у знаннях, які інші студенти отримали на ступені бакалаврату.

Деякі ВНЗ також вимагають складання GMAT - загальновизнаний тест, що визначає аналітичні здібності абітурієнта. Найчастіше необхідний для навчання на бізнес-напрямках у самих ТОП-вих університетах.

Що робити після

Після подання документів та/або проходження вступних іспитів залишається лише чекати листа із заповітним офером - запрошенням від університету. Головне, подавати не менше, ніж у 3-4 ВНЗ, і бути готовим до відмови за деякими заявками. Вони швидше за все будуть без пояснення причин, і це нормальна практика для університетів. Після отримання всіх відповідей від університетів, зупиняйтесь на одному офері та проходьте процедуру попереднього зарахування на сайті www.universitaly.it

Навчання в Італії foto2

Збираємо валізи

Останній етап найприємніший! Коли позаду безсонні ночі в очікуванні листів, час збирати документи на візу студентського типу D. На офіційному сайті італійського консульства в Україні є найактуальніша інформація щодо документів, які вимагають на візу. Отримати відмову, маючи при собі повний комплект документів та запрошення від університету, практично неможливо. Після інформації про готовність візи, залишається запакувати валізи та поїхати до Італії за новим життям, нарешті, усвідомивши, що навчання та життя в Європі доступні кожному, питання у правильній підготовці документів та відповідності всім вимогам університетів Італії, які змінюються рік у рік.

За матеріалами Інтернет-ЗМІ

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

 • Травень-Червень 2022

  Абітурієнту 2022: Порядок вступу до вузів у 2022 році. Графік проведення НМТ. Путівник професій КПІ ім. Ігоря Сікорського у галузі електричної інженерії. Кращі університети України запрошують на навчання. Європейські університети пропонують українцям спрощений вступ і стипендії. Кращі університети Литви, Німеччини, Словенії запрошують українців на навчання в 2022 році. Читайте про все це в журналі "Сучасна освіта" №5 (травень, 2022 рік) Читати далі
 • 1

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти

Журнал "Сучасна Освіта"

05 179 2022

Останній випуск

Попередні випуски

Підпишись