Досвід Естонії: як підготувати дітей до цифрового майбутнього

Естонська система шкільної освіти демонструє свою ефективність - вона має кілька особливостей, які може запозичити і Україна.

Освіта в Україні вже не буде такою як колись. З початком повномасштабного вторгнення змінилися цінності в освітніх підходах, моделі поведінки вчителів і учнів, технології все більше входять в освітній процес. Естонія намагається максимально допомагати Україні в різних напрямках, зокрема, й освітніх - тож пропоную короткий зріз про нашу освітню систему, її переваги та особливості, які може перейняти собі Україна.

Адже, якщо шукати "диво" у підході до навчання дітей, то Естонія - перша країна, де його можна знайти. Саме вона здобула першість серед інших країн Європи у рейтингу PISA 2018 року. Це спеціальна програма з оцінки якості освіти, яка проводиться раз на три роки, за трьома профілями: читання, математика та природничі науки. В чому ж особливість естонської шкільної освіти? Чому її називають своєрідним "дивом"?

Шкільна освіта в Естонії foto2

Особливості естонського шкільного навчання

Освіта в Естонії - це комплексний підхід, який починається ще з дитячого садочку. Майже кожна дитина починає відвідувати дошкільний заклад з трирічного віку, а то й раніше. Викладачі приділяють значну увагу фізичному, розумовому, соціальному та емоційному розвитку малечі. Дітей привчають бути толерантними щодо інших, відповідальними та соціально активними - ця сукупність знань є чудовою базою для того, аби вони могли самостійно давати собі раду у повсякденному житті та школі.
В школу йдуть діти, які досягли семирічного віку. Освітній мінімум в Естонії розпочинається з 1-го і закінчується 9-м класом. Далі навчання можна продовжити в середній школі (10?12 класи), або у професійно-технічному закладі. Освіта доступна для всіх дітей, попри статки їхніх батьків, оскільки заклади освіти фінансує муніципалітет і лише 5% складають приватні школи.

Але основна особливість організації освіти в Естонії - її цифрова складова. Усе навчання переведено в електронну форму. Естонські школярі не мають щоденників, а вчителі - класних журналів. Все це замінює цифрова платформа eKool, яка діє в Естонії з 2008 року. Варто просто зареєструватися і отримати віртуальний електронний кабінет. Там вчителі виставляють оцінки, розміщують домашні завдання, пишуть повідомлення батькам. Ті, до речі, можуть спілкуватися з вчителями через згадану платформу, не приходячи до школи, що значно економить час. Учні мають доступ до матеріалів, які вчителі використовують на уроках, і не турбуються, якщо щось не встигли занотувати. Також діти мають змогу організувати власне портфоліо з кращих робіт, яке може знадобитися для вступу у ВНЗ.
Діти звикають до постійного розвитку, вчаться на помилках і не бояться експериментувати

Цікавий момент з оцінками. Завдяки eKool вчитель може оцінити знання учня, не афішуючи їх на весь клас. Якщо дитина забажає, вона сама може поділитися результатами своїх досягнень з однокласниками. Вербальні оцінки виражаються не цифрами, а словами: "дуже добре", або "тут треба трішки допрацювати". Головне - спрямувати учня на успіх і зробити так, аби той самостійно розвивав свій інтелект.

Також важливо додати до системи оцінювання знань, що ще з 90-х в Естонії діє практика єдиних випускних іспитів, за результатами яких формується прохідний бал до ВНЗ - порівняти це можна з українським ЗНО.

Втім, не варто забувати і про ще один важливий аспект успіху естонської освіти - вчителі.

Освітній технолог як секретна зброя

Естонія може похизуватися значною зацікавленістю молодих спеціалістів у роботі в школах. Адже там зарплата вчителя трохи більше середньої по країні. Наприклад, у 2019 році вона складала 1513 євро, а вихователь в дошкільному навчальному закладі отримував 1145 євро.

Вчителі в естонських школах - самостійні авторитетні одиниці. Вони розробляють власні програми навчання і завжди слідкують за їхньою сучасністю. Крім того, в естонських школах є таке поняття, як "освітній технолог". Це фахівець - своєрідний провідник між вчителем і сферою технологій, який може інтегрувати всі інновації в освітній процес. Освітні технологи - більш, ніж просто досвідчені вчителі. Вони мають ступінь магістра і певний стаж. В школах Естонії такі фахівці працюють з 2005 року.

Також освітні технологи займаються навчанням вчителів, прокачують їхні знання і інтегрують їх під сучасні виклики. Наприклад, Людмила Рождественська - освітній технолог з Таллінну, розробила проєкт для вчителів математики Швидкий старт з Desmos. Завдяки йому можна навчитися розробляти активності для уроків за допомогою графічного онлайн-калькулятора та конструктора навчальних активностей порталу. Вчителям пропонуються матеріали закордонних колег, які за бажання можна адаптувати для своїх уроків. Така система, на думку Рождественської, дозволить краще опанувати математику у віртуальному середовищі і змінити підхід вчителів від старої до сучасної системи освіти.

Вчити зараз те, що стане необхідним у майбутньому

Здавалося б, вже розкриті всі секрети успіху естонської освіти. Але не найголовніший. Він криється у вмінні "бачити" майбутнє і йти на декілька кроків вперед. Майбутнє - технології. Декілька кроків вперед - початок їх вивчення ще у молодших класах.

Учням ще немає й десяти, а вони вже програмують роботів на різноманітні завдання, зчитують QR-коди через свої смартфони і одразу на практиці виконують поставлені вчителем завдання. Ще у 2014 такий підхід до навчання по-естонськи зацікавив іноземні ЗМІ. Вчителі пояснювали: чим раніше розпочати вчитися, тим більше діти зможуть опанувати знань. Вже у старшій школі вони будуть не просто дивитися на комп'ютер, а знати, як його використовувати.

Технології завжди захоплювали дітей, попри те, чи продовжать вони їхнє вивчення і пов'яжуть з ними своє життя далі. У 2014 році фінка Лінді Люкас створила проєкт Hello Ruby, який призначений для дітей віком від 5 до 7 років і спрямований на вивчення ними інформаційних технологій. В ігровій формі авторка пояснює дітям основи програмування. Всього за місяць проєкт зібрав 387 тисяч доларів, що в рази перевищило сподівання Люкас, і став популярним у декількох десятках країн. Це ще раз доводить прагнення сучасного молодшого покоління не тільки користуватися технологіями, але й розбиратися в них.

Правильний підхід до навчання може зацікавити навіть у найскладніших сферах і ще до закінчення школи сформувати професійних фахівців. Стати 3D-дизайнером у 15 років? Легко! У 2016 році в одній естонській школі почали активно використовувати додаток для 3D-дизайну 3D Creationist. Завдяки йому школярам не треба сидіти за комп'ютерами, аби спроєктувати ту чи іншу модель - її можна зробити просто з телефону на перерві чи навіть по дорозі до школи, а вже за декілька хвилин побачити те, що буде надруковано на 3D-принтері. Це продуктивний інструмент розвитку, який надалі може підштовхнути на створення тих предметів, які популярні зараз: чохли для телефонів, прикраси, деталі для автомобілів та інше, і стати вдалим стартапом у розвитку власного бізнесу.

Шкільна освіта в Естонії foto3

Підкорити космос зі шкільної парти теж можливо

Цього року проєкт ESERO був офіційно запроваджений на теренах Естонії для підтримки STEM-освіти. ESERO - спільний стартап Європейської космічної агенції та місцевих партнерів для розвитку освіти і заохочення дітей до вивчення точних наук. Завдяки цьому проєкту школярі можуть навчитися розробляти програми для Міжнародної космічної станції, моделювати місячний табір, або навіть створювати супутники. Партнери проєкту обіцяють надалі забезпечити кращих учнів профільною роботою, на яку наразі є чималий попит.

Отже, естонська система освіти від початку націлена на те, аби виховати зі школярів професійних фахівців. При чому не вузько направлених. Для цього використовуються сучасні системи, такі як STEM, які охоплюють одразу декілька направлень: науку, технології, інженерію та математику. Таке поєднання дозволяє глибше вивчати декілька предметів одночасно, а головне - засвоювати їх на практиці. Як результат - першість у міжнародних рейтингах оцінки якості освіти.

Та не лише освітніх: з 2014 року, відколи запрацювала урядова програма e-Residency, що допомагає бізнесам з усього світу отримувати естонську "прописку" та вести бізнес онлайн, Естонія регулярно стає лідером в технологічних рейтингах. Так, у рейтингу європейської венчурної компанії Atomico Естонія - лідер серед європейських країн за кількістю стартапів на душу населення: тут він у 4,6 раза вищий ніж у середньому по Європі. За 2021 кількість стартапів виросла на 49% і далі теж прогнозується ріст. Окрім того, на 1,3 млн населення всієї країни в Естонії найбільша кількість "єдинорогів" на душу населення в Європі. Бо діти звикають до постійного розвитку, вчаться на помилках і не бояться експериментувати.

Естонія вчилася на прикладах інших країн, наприклад, Фінляндії, але повністю не переймала її моделі освіти, а трансформувала під свої потреби. Так і кожна інша країна може взяти якісь ідеї для себе і розвивати освітню сферу на крок попереду до майбутніх викликів.

Автор: Катрін Вага,
Керівниця відділу зв'язків з громадськістю
урядової програми Естонії e-Residencу
Джерело: https://nv.ua

 

Журнал "Сучасна освіта" - останній випуск

  • Березень 2024

    Абітурієнту 2024 – Спеціальність 231 «Соціальна робота» – де вчитися в 2024 році (коледжі, університети України). Спеціальність 033 «Філософія» - умови вступу, довідник ЗВО України. Бакалавр – яка це освіта і чи потрібно навчатися далі? Вступ на бакалаврат – 2024: календар проведення НМТ. Навчання під звуки війни – історія ПТУ №14 м. Нова Каховка. НТУУ «КПІ імені Ігоря Сікорського» запрошує на навчання. Кращі університети світу для вивчення авіації – огляд, умови вступу і навчання. ВНЗ Греції: куди йти вчитися. Університети Республіки Кіпр запрошують на навчання українців. Як виїхати за кордон за візою цифрового кочівника? Як в Міжнародному космічному університеті готують майбутніх космонавтів. Читайте про все це в журналі «Сучасна освіта» №3 (березень, 2024 рік) Читати далі
  • 1

Підписуйтесь!

Якщо вам подобається те, що ви читаєте в Інтернеті, чому б не скористатися нашою підпискою. Ви будете отримувати на електронну пошту номер журналу одразу після його виходу в світ. Ми підготували для вас корисний сервіс «Безкоштовну он-лайн передплату» на свіжий випуск журналу «Сучасна Освіта». Щоб підписатись, заповніть форму.

Журнал «Сучасна Освіта» постійно зростає, прагнучи надавати високоякісний контент, який вітається різноманітною спільнотою студентів. Розповідаючи про кращі навчальні заклади, а також останні академічні тенденції, ми допомагаємо нашим читачам бути в курсі того, що відбувається у сфері освіти. Читайте, аналізуйте, вирішуйте - ми допоможемо!

Про нас

Більше 20 років ми допомагаємо молодим людям приймати найважливіші рішення у житті, такі як вибір професії, ВНЗ, побудова успішної кар'єри. Ми професійно збираємо та розповсюджуємо достовірну освітню інформацію, виявляємо та рекомендуємо можливості для отримання кращої освіти в Україні та за кордоном.


Наші проекти

Контакти